Губим хиляди левове от заплати в плик

Общо около 300 милиона лева годишно е загубата за бюджета от заплащане на български работници на черно, „в плик“. Това изчислиха от Националната агенция по приходите (НАП). Освен загуба за бюджета щетите са и за всеки един от трудещите си, който се съгласява на тези условия, категорични са от ведомството. НАП ни убеждава да си плащаме пълни осигуровки
Преди десетилетие тази сума е била над 400 млн. лв., а през последните години се е стопила с около 100 млн. лв., вследствие на предприети от НАП мерки и икономически фактори.
От приходната агенция са създали специален сайт, на който всеки може да изчисли каква са личните му загуби през годините. Простата сметка, която всеки може да си направи на създадения за целта сайт от НАП, показва, че при получаване само на 600 лева месечно в плик, ще загубите почти 70 000 лева от пенсии за период от 22 години. Това е в случай, че официалната ви заплата е 800 лева, а реалната – 1400 лева.
Освен това работникът, ако е жена, ще се прости и с 6518,40 лева за целия период на майчинството, 3286,80 лева от болнични за период от 10 години, както и с възможността да ползва еднократно обезщетение при безработица в размер на 3200 лева. Според калкулатора на НАП в този случай служителят през следващите 30 години ще загуби общо 82 741 лева.
Ако работник реално получава 1500 лв., но работодателят му го осигурява на минималната работна заплата, загубата за служителя в следващите 30 години е близо 109 000 лв. Всеки трети се осигурява на минимална заплата
Най-рисковите сектори, в които е практика да се изплаща част или цялото възнаграждение „под масата“, са в търговията на едро и дребно, строителство, хотелиерство и ресторантьорство, подчертават от НАП.
Ако се осигуряваме на минималната заплата, сами се лишаваме от възможност да се възползваме от пълния размер на по-високите данъчни облекчения за деца, тъй като те се изчисляват върху заплатата, на която се осигуряваме. Получаваме по-рано данъчното облекчение за дете
През първите 7 месеца на годината от приходната агенция съвместно с Инспекцията по труда са извършили 15 735 проверки във високорискови сектори, като случаите на работа без трудов договор са 1714 на брой. Така се оказва, че близо 10 на сто от проверените са получавали заплата за труда си в плик.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
На кои българи държавата плаща осигуровките?
Всеки четвърти българин взема под 1000 лева заплата
Осигуровките няма да се повишават
Безработните дължат по-високи здравни осигуровки