Бюджетният излишък на Русия се изпари, дефицитът ѝ е близо 6 млрд. долара

Бюджетният излишък на Русия за 2022 г. почти се изпари, след като рязък спад в износа на енергоизточници през август генерира месечен дефицит в размер на цели 360 млрд. рубли (5,9 млрд. долара). Под секрет: Русия очаква дълга и дълбока рецесия заради войната
През първите 7 месеца на годината Русия отбеляза излишък от почти 500 млрд. рубли. Но кумулативната сума спадна до 137 млрд. рубли през миналия месец, което показва голям дефицит за август, който според икономистите се дължи на рязкото намаляване на приходите от петрол и газ. Излишъкът на Русия през първите 6 месеца на годината достигна 1,37 трлн. рубли, тъй като тя натрупа сериозни средства заради растящите цени на енергията, пише The Financial Times.
Притокът на руски газ към Европа е намалял до около 1/5 от доставките преди войната. В началото на септември страната заяви, че ще затвори „Северен поток 1“ за неопределено време, освен ако Западът не отмени санкциите, наложени заради войната в Украйна.
Влошаването в състоянието на руските държавни финанси идва в момент, когато руската армията е разгромена в Североизточна Украйна, най-големият ѝ неуспех след загубата на битката за столицата Киев през март. Русия: Задава се най-тежкият икономически срив от десетилетия

Според данните приходите от петрол и газ, които съставляват почти половината от постъпленията в бюджета досега през годината, са спаднали с 18% на годишна база за периода януари-август. ЕС също така забрани вноса на руски въглища. Забраната на ЕС за внос на руски суров петрол трябва да влезе в сила през декември.
Приходите, различни от износа на газ и петрол, също са намалели значително – с 37% на годишна база за периода януари-август.
Първоначално Русия показа устойчивост при преодоляването на въздействието на санкциите, включително замразяването на половината от валутните ѝ резерви.
Но руската държавна газова компания „Газпром“ заяви по-рано този месец, че производството е спаднало с 15% на годишна база през първите 8 месеца на годината. Износът, насочен предимно към Европа, е намалял с над 1/3. Изглежда, че данните ще се влошат след спирането на „Северен поток 1” в началото на септември. Какви са щетите за Русия от западните санкции? 

По данни на Министерството на икономиката на Русия през юли 2022 г. икономиката на страната се е свила с 4,3% спрямо същия месец на 2021 г. Според анализаторите на руската брокерска компания Aton икономиката ще се свие с още 5% през 2023 г. заради спада на енергийното производство.
Руската централна банка изрази предпазливост към икономическите перспективи в публикувания миналата седмица доклад за регионалната икономика и отбеляза, че износът вероятно ще се понижи. Централната банка ще заседава в петък, за да реши за лихвените проценти. 
Централните банкери повишиха лихвите до рекордните 20% и въведоха капиталов контрол, за да спрат атаката срещу рублата след началото на войната. Оттогава насам разходите по заемите постепенно се понижават и лихвата възлиза на 8%.
„През август Русия е отчела близо 6 млрд. долара бюджетен дефицит, който е повече от бюджетния дефицит на нападнатата и окупирана Украйна, която няма приходи от петрол.“ Това написа и икономистът Георги Ангелов, според когото Русия сама си създаде проблема, като се отказа от европейския пазар на природен газ и сега плаща скъпо за това.
„В началото на войната Русия манипулираше цените на природния газ в Европа и получаваше рекордни приходи от продажбите на природен газ“, припомня Ангелов в профила си във „Фейсбук“. Войната на Путин унищожи 15 години растеж на руската икономика 

ОЩЕ ПО ТЕМАТА: 
Русия губи над 320 милиарда долара при ембарго върху нефта и газа
Русия тайно моли Запада да сложи край на войната в Украйна

Руската икономика засега издържа въпреки западните санкции