Германия строи терминал за втечнен газ на изхода на „Северен поток“ в Лубмин

Германската енергийна компания Deutsche ReGas започва изграждането на терминал за втечнен природен газ в град Лубмин, разположен в североизточната част на страната. Строителството ще започне утре, съобщи компанията, цитирана от Deutsche Presse-Agentur.
Лубмин е едно от няколкото крайбрежни места в Германия, където се предвиждат терминали за регазификация на втечнен природен газ, доставян с кораби, които целят да заменят спрените доставки от Русия. Строителството ще включва и обновяване на индустриалното пристанище, използвало досега само от по-малки кораби.
Според енергийната компания първият газ трябва да бъде доставен през терминала, изграден с частни средства, още през декември. Втечненият газ ще се прехвърля от големите танкери в по-малки кораби, които ще го транспортират до порта.  Шолц и Трюдо проучват възможността Канада да доставя газ на Европа

Лубмин е и мястото, където газопроводите „Северен поток 1“ и „Северен поток 2“ в Балтийско море „акостират“ на германския бряг от Русия, но в момента по тях не тече газ. Затова на крайбрежието, където излизат тръбите, започват три мощни германски газопровода – Opal, Eugal и Nel, изградени за транспортиране на руския газ до различни региони в Германия, а също и към Чехия и по-нататък към газовия хъб Баумгартен в Австрия. Новият терминал за втечнен газ ще ползва инфраструктурата на „Северен поток“.
Очаква се германският канцлер Олаф Шолц да договори доставка на втечнен газ при посещението си в ОАЕ в неделя, обяви вицеканцлерът и министър на икономиката Роберт Хабек, цитиран от Reuters. Германия търси нови партньори, за да замести руския газ. По време на визитата си на Арабския полуостров Шолц ще посети и Саудитска Aрабия и Катар. „Предлагането на газ бавно се увеличава. Правителството постоянно води преговори с много страни“, заяви Хабек, като подчерта пътуването си до Катар и ОАЕ през март. Qatar Energy ще си партнира с Eni и Total в най-големия проект за втечнен газ в света

През май източници съобщиха пред Reuters за разногласия по ключови условия, включително и продължителността на всеки договор.
Хабек подчерта нуждата от форсирано изграждане на терминали за втечнен газ по крайбрежието на Северна Германия.
Германската енергийна компания RWE и норвежката компания Stena-Power също планират да изградят плаващ газов терминал в Лубмин. Съоръжението трябва да е готово до края на 2023 г. Норвегия трябва да свали цената на газа, за да спаси Европа
Министърът се надява и наетата от държавата плаваща единица за съхранение и регазификация (FSRU) да влезе в експлоатация най-рано до края на 2023 г. „Трябва да покажем, че във времена като тези можем да планираме, да издаваме разрешителни и да строим по-бързо от обикновено“, заяви Хабек и добави, че LNG проектите във Вилхлемсхавен и Брунсбютел са пример за това. „Има реален шанс терминалите в двата града да захранват германската газова мрежа от началото на годината“, отбеляза германският икономически министър.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Полша може без руски газ: Разчита на Балтийския газопровод и пълни газохранилища
Африка на новата енергийна карта: Италианската Eni с втора LNG платформа край Мозамбик
Износът на втечнен газ от САЩ за Европа надмина всички очаквания