Страните членки на ЕС се споразумяха за допълнителни санкции срещу Русия, които бележат осмия пакет ограничения заради войната в Украйна. ЕК предложи новите санкции миналата седмица в отговор на т.нар. референдуми в четирите области в Украйна, впоследствие анексирани от Русия.
Ограниченията предвиждат разширяване на списъка от санкционирани лица и фирми, допълнителни търговски ограничения на стойност 7 млрд. евро, както и законодателна основа за въвеждане на таван на цената на руския петрол, изнасян за трети страни. Нови санкции: ЕК предложи черни списъци и забрана за руски внос за 7 млрд. евро
„Одобрихме нов пакет от санкции. Той включва таван на цените на руския петрол, доставян до трети страни, и механизми за избягване на заобикалянето на санкциите“, заяви Анджей Садош, полският посланик в ЕС.
Ambassador Andrzej Sados in #Brussels: #EU Member States just reached a political agreement on the 8th package of sanctions against #Russia. Meanwhile, the works on the next package of restrictive measures are ongoing. pic.twitter.com/7zFA6NU8fq
— Poland in the EU (@PLPermRepEU) October 5, 2022
Чешкото председателство на ЕС подчерта в Twitter, че санкциите ще забранят морския транспорт на руски петрол до трети страни над тавана на цените на петрола. Мярката ще разшири забраната за внос на стоки, включително продукти от стомана, и ще забрани предоставянето на IT, инженерни и правни услуги на руски субекти. Какви са щетите за Русия от западните санкции?
Пакетът добавя забрана за превоз на руски петрол към вече действащите ограничения върху услугите, нужни за транспортирането му, но с изключения, според проекта от предложението, видяно от Bloomberg.
По-широкият пакет от санкции ще бъде насочен към редица физически и юридически лица, включително висши служители на руското министерство и хора, замесени в организирането на скорошните, широко осъдени референдуми. То също би ограничило достъпа до авиационни артикули, електронни компоненти и специфични химически вещества, за да лиши руската армия от важни технологии. Руската икономика няма да се върне до предвоенните си нива преди 2030 г.
Някои страни негодуваха, че последният проект на санкции е отслабил няколко от предложените мерки, включително премахването на руска компания за добив на диаманти от списъка с наказания. „Процесът беше труден и трябваше да се споразумеем за някои изключения, включително за тези вече прословути червени диаманти“, посочи Садош. Пет страни от ЕС настояват за забрана на вноса на диаманти от Русия
За да позволи таван на цената на петрола, ЕС ще трябва да промени сегашното си законодателство. През юни държавите от Блока се съгласиха на пълна забрана на застрахователните и финансови услуги за морски петрол, докато корабоплаването не попадна в ограниченията. Повечето забрани влизат в сила на 5 декември заедно със забраната за закупуване на руски суров петрол от ЕС.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Под секрет: Русия очаква дълга и дълбока рецесия заради войната
Русия тайно моли Запада да сложи край на войната в Украйна
Войната на Путин унищожи 15 години растеж на руската икономика
Русия: Задава се най-тежкият икономически срив от десетилетия