Британският премиер Лиз Тръс уволни финансовия министър Куаси Куартенг заради нарастващия политически натиск и пазарен хаос. Той изкара едва по-малко от 6 седмици на поста след като отнесе тежки критики заради спорната си данъчна политика.
Куартенг е подал оставка по искане на Тръс, след като се е върнал бързо в Лондон през нощта от срещите на МВФ във Вашингтон. Тръс, която е на власт от само 37 дни, ще даде пресконференция по-късно в петък, потвърдиха от „Даунинг стрийт“ №10.
„Помолихте ме да отстъпя настрана като ваш финансов министър. Приех“, се казва в писмото му до премиера, с което подава оставка, публикувано от самия Куартенг в Twitter.
pic.twitter.com/4nvtyGWCoA
— Kwasi Kwarteng (@KwasiKwarteng) October 14, 2022
Британското правителство ще се откаже от ключови обещания във фискалната политика, изложени в противоречивия „мини-бюджет“ на Куартенг на 23 септември, включително огромни количества нефинансирани намаления на данъци.
Сред тях са плановете на Куартенг да отмени увеличението на корпоративния данък от 19% на 25%, заложено от предшественика му Риши Сунак, което се очаква да струва около 19 млрд. паунда до 2026 г., и намаляване с 1,25% на данъка върху дивидентите.
По-рано този месец британските власти отмениха плана си за премахване на най-високата ставка на данъка върху доходите след сериозно обществено недоволство, но това не успя да потуши пазарните сътресения.
Куартенг е най-кратко управлявалият британски финансов министър от 1970 г. насам, а неговият наследник ще бъде четвъртият министър на финансите за 4 месеца във Великобритания, където милиони са изправени пред криза с разходите за живот.
Финансовият министър съкрати визитата си в САЩ и се върна спешно в Лондон, докато британското правителство се бори с пазарния хаос, отприщен през последните седмици.
В края на септември Куартенг обяви нова фискална политика в унисон с визията на Тръс за огромни данъчни съкращения и дерегулация, за да се опита рязко да извади икономиката от годините на застой в растежа.
Но пазарите реагираха свирепо с масова разпродажба на дългосрочни държавни облигации, така че Английската централна банка трябваше да се намесва, за да спаси пенсионните фондове от колапс, тъй като разходите за заеми и ипотеки скочиха.
Новият британски премиер Лиз Тръс беше под огромен натиск да преосмисли икономическата си политика, след като стана ясно, че обществената подкрепа за консерваторите се срива, а депутатите от собствената ѝ партия искат да я свалят след бурните първи 5 седмици на поста. Въпреки това Тръс и Куартенг твърдо отстояваха позицията си, обвинявайки критиците на радикалните им фискални планове, че са част от „коалиция против растежа“.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Цената на електроенергията във Великобритания скача с 80%
Храни, горива и битови сметки изстреляха инфлацията на Острова до 40-годишен връх
Британците изкупуват термо бельо, за да се борят с растящите сметки за отопление
Двуцифрена инфлация във Великобритания за първи път от 40 години