Парламентът одобри покупката на още 8 американски изтребителя F-16

Парламентът одобри едновременно на две четения ратификацията на договора за покупка на още 8 нови изтребителя F-16C/D Block 70. Одобреният договор включва боеприпаси, средства за обучение, средства за поддръжка, резервни части, първоначална поддръжка. В подкрепа на модернизирането на българската армия гласуваха 151 депутати, 42 бяха „против“, а 8 се въздържаха.
Очаквано „против“ гласуваха БСП и „Възраждане“. Заедно с тях обаче гласува и съпредседателят на „Продължаваме промяната“ и бивш финансов министър Асен Василев. Други 7 от формацията се въздържаха, но мнозинството от 33-a народни представители подкрепиха сделката с американците.
От трибуната Василев обясни, че гласува „против“, тъй като нищо от първата партида самолети още не е пристигнало, а в новия договор няма клаузи, защитаващи България.
„Имаше клауза, устно договорена, но не беше включена в писмото, която гарантираше, че ние няма да направим голямото плащане, предвидено за края на 2025 и началото на 2026 г., преди да сме получили първите 8. Ако я имаше в този договор, щях да гласувам „за“. Това е причината защо гласувам „против“, а не защото не ни трябват самолетите“, обясни Василев.
По думите на военния министър Димитър Стоянов България се нуждае от още машини. След гласуването той заяви, че след политическото решение за покупката на самолетите през 2019 г. експертните мнения вече нямали значение и подчерта, че без втория договор няма да има въоръжение за машините.

Това е вторият етап от проекта на Военновъздушните сили за придобиване на нов тип боен самолет. Той ще струва на България 1.3 млрд. долара, без да влизат ДДС, мита и транспортни разходи, които също са за сметка на България. Изграждаме писти за новите F-16 за 100 млн. лв.
За разлика от сделката за първите 8 американски бойни самолета, сега държавата ще превежда парите на Lockheed Martin на части в рамките на 10 години, като най-голямата вноска ще бъде през 2026 г. Разпределението на плащанията по години е предложено от правителството на САЩ, но се допуска изменение през годините, при промяна на конкретен договор по реда на Закона за международните договори на Република България и/или съгласувано с Министерството на финансите. България открива сметка във Федералния резерв на САЩ
Междуправителствените договори по Програма FMS на САЩ не предвиждат клаузи, позволяващи на купувача да търси обезщетение за настъпили вреди и пропуснати ползи. Когато осигурява доставки за купувача, Департаментът по отбрана на САЩ ще използва същите договорни клаузи, договорна администрация и процедури за качество и проверки, които би използвало при осигуряване на доставки за себе си. Заедно с това страните се съгласяват да разрешават всяко разногласие чрез консултации между двете правителства.
Заради нуждата от гарантиране на конфиденциалност договорите няма да се обнародват.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Румъния купи десетки изтребители F-16 на изгодна цена
Хърватия купува F-35 – най-модерните изтребители на САЩ?