Важни заводи в дървообработващата индустрия намаляват работа и спират мощности

Голяма част от дървопреработващите предприятия в страната са спрели работа или са в процес на спиране, поради цените на дървесината. Сред тях са водещите в сектора „Кроношпан България“ ЕООД, с изградени мощности в Бургас и Велико Търново, които от края на декември вече работят с намален капацитет, „Фазерлес“ АД – ключово предприятие за регион Силистра и „Свилоза“ АД – Свищов, които са в процес на спиране. Това съобщават от Браншова камара на дървообработващата и мебелната промишленост.
По информация на Expert.bg специално в „Свилоза“ има по-засилен режим на ротация и пускане в отпуск на служители.
Директно наетите само в тези три предприятия са над 1000 души, а индиректно над 5 000 човека в сферата на транспорта, добива, услугите и др. Основната причина за това е спекулативното покачване на цената на дървесината през 2022 година, според камарата, довело до непосилни цени за местното население, както и за индустрията.
По данни на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост по-голямата част от предприятията, използващи масивна дървесина за суровина, също имат сериозни проблеми и не могат да изпълняват договорите си заради високите цени на дървесината и липсата на достатъчно количество суровина.
До проблема се стигна заради наложените ограничения върху добива на дървесина – заповедта за намаляване с 30% на сечите във вековни гори на служебния министър Христо Бозуков от края на 2021 година, казват от камарата. „Въпросната наредба не защитава горите, а им вреди, защото възпрепятства санитарната и възобновителна сеч – тази, която прочиства дърветата, помага им да се развиват и се случва само след съгласуване и одобрение с компетентните органи. Резултатът е по-малко добита дървесина и за бизнеса, и за домакинствата, както и непосилно високи цени на суровината. Отделно в България не се оползотворява т. нар. прираст в горите, който у нас се използва едва на 50%, а средно в Европа над 75 на сто“, пише в съобщение на Браншова камара на дървообработващата и мебелната промишленост. От бранша настояват за отпадане на тези ограничения.
По изчисления на камарата, в сферата на горското стопанство и горската промишленост в България работят над 60 000 души и създават над 3% от БВП, основно в полупланинските и планинските райони, като на места това е единственият поминък.
„Въпреки нашите многократни сигнали, до момента държавата не реагира, затова сме поискали и писмено среща с министър-председателя, в опит да запазим този структуроопределящ отрасъл за страната“, коментираха от бранша.
ОЩЕ: Фирми от дървообработващата и мебелната индустрия са пред фалит, алармират от бранша