Химическият гигант BASF съкращава 2600 работни места по света, най-много в Европа

Най-голямата химическа компания в света BASF планира да съкрати 2600 работни места в света. Около 2/3 от тях ще бъдат в Германия, съобщи производителят. През 2022 г. BASF обяви програма за строги икономии заради високите разходи за енергия в Европа и забавянето на икономиката, пише Handelsblatt.
Компанията цели да спести 500 млн. евро годишно извън производството от 2024 г., като 50% от нея ще бъде вложена в основния ѝ завод в Лудвигсхафен. Там работят около 39 000 от общо 111 500 служители на концерна. Фокусът на икономиите ще бъде областта на услугите, корпоративните и изследователските дейности, както и върху централата на групата. Спиране на най-големия химически комплекс вкарва Европа в дълбока криза
„Конкурентоспособността на европейския регион още повече страда от свръхрегулирането“, посочи главният изпълнителен директор на компанията Мартин Брудермюлер, цитиран в прессъобщението на компанията. По думите му тя страдала и от бавните и бюрократични процедури за одобрение и най-вече от високите разходи за голяма част от производствените фактори.

Всичко това дълги години забавя растежа на пазара в Европа спрямо други региони. Освен това високите цени на енергията вече оказват сериозно влияние върху рентабилността и конкурентоспособността в Европа.
„Очаква се корекцията в Лудвигсхафен да предизвика намаляване на фиксираните разходи с над 200 млн. евро годишно от края на 2026 г.“, обяви още BASF, като към програмата за намаляване на разходите предприема и структурни мерки.
Целта е основният завод в Лудвигсхафен да бъде по-добре подготвен за все по-голямата конкуренция в далечното бъдеще. Заедно с други неща, един от двата завода за амоняк и заводите за някои предварителни продукти и суровини, ще бъдат затворени.
BASF прогнозира по-ниска оперативна печалба през 2023 г., като очаква коригирана печалба преди лихви и данъци до 5,4 млрд. евро, след като през 2022 г. печалбата падна с 12% до 6,9 млрд. евро. Въпреки трудностите компанията запази дивидента си непроменен на 3,40 евро на акция и очаква по-добро второ полугодие спрямо първото, водено от възстановяването особено в Китай, предава Bloomberg.

Компанията понесе и няколко удара заради войната в Украйна, което разкри десетилетните връзки с Русия като погрешен залог. BASF е помагала за финансирането на строителството на двата газопровода „Северен поток“ чрез дъщерното си дружество Wintershall Dea. Прекъсването на връзките с него през януари доведе до отписване на 7,3 млрд. евро и историческа загуба за BASF, която управляваше и съвместни предприятия с ПАО „Газпром“ и др. 
Високите цени на газа рискува хиляди работни места и инвестиции да бъдат прехвърлени другаде. Според проучване на германската химическа асоциация VCI от края на януари почти половината от химическите компании смятат да намалят инвестициите си в Германия през 2023 г. заради разходите за енергия. Спиране на руския газ застрашава най-големия комплекс от химически заводи
Германският химически сектор е силно зависим от газа, като преди войната генерира около 15% от общото годишно потребление на горивото в страната. Много фирми, сред които BASF и Evonik Industries AG, използват синьото гориво за производство на топлина и като суровина, от която се произвеждат други химически продукти, което прави индустрията неразделна част от автомобилната и други вериги за доставки.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Германската индустрия се готви за бедствие заради руския газ
Американски технологичен гигант премахва хиляди работни места по цял свят

Авиационен гигант съкращава 2000 служители, но ще наеме други 10 000