„По принцип картелът много трудно се доказва. Европейската практика е такава, че като време се изисква време между 5, 8 и 9 години. И неслучайно мандатите на тези органи там са такива, а само в България мандатът е най-малък като срок“. Това заяви председателят на комисията Юлия Ненкова по БНТ.
Ненкова поиска и в България мандатът на КЗК да стане по-голям, за да може да работи ефективно. Тя е на поста вече 6,5 години, след като го зае като номинация на ГЕРБ и като важна част от администрацията на Бойко Борисов, докато беше кмет на София – Ненкова беше и зам.-кмет на столицата. Мандатът на КЗК е 7 години.
„Ако компаниите се договарят виртуално, а не обменят писмено чувствителна информация, ние няма как да докажем картел“, обясни тя.
Започнатата от КЗК проверка за потенциален картел между търговските вериги, тяхното сдружение и браншови обединения на производителите на млечни продукти и яйца може да се проточи дори до 9 години, се разбра от думите ѝ. Обект на проверка са 7 търговски сдружения и 6 браншови организации, сред които и сдружението на хипермаркетите.
„КЗК не се занимава с цените на стоките, защото комисията не е ценови регулатор. Ние се занимаваме с нелоялни търговски практики, образуваме дела, в случай че имаме съмнения за картели. Картелът всъщност е споразумение и забранена практика за съгласуване на цени, на пазари, на разделяне и определяне на клиенти“, заяви Ненкова.
ОЩЕ: Председателят на КЗК се оплака, че комисията не може да хване търговските вериги в картел