Притеснението на една от най-успешните български компании: Война на Китай с Тайван

Най-голямото притеснение за нас в момента е евентуална война между Китай и Тайван, защото тя ще прекъсне веригите за доставки. Няма сериозна фирма в света в момента, която да не разчита на доставки от Китай. Това заяви изпълнителния директор на “Алтерко” АД Димитър Димитров на инвестиционен форум в София.
Форумът беше организиран от независимия фонд за дялов капитал „Импетус Капитал“, който инвестира в компании в ранен стадий и етап на растеж с иновативни модели. На него бяха представени три от компаниите, които са постигнали забележим ръст с подкрепата на фонда – „Алтерко“, „Таплайн“ и „Соусайбър“. 
ОЩЕ: Българска компания е сред най-успешно развиващите се интернет доставчици в Индия
Ако някой си мисли, че може да прави чипове и електроника без участието на Китай, жестоко се лъже. Китай е незаменим фактор във веригата на доставки, категоричен беше Димитров.
Димитър Димитров посочи, че „Алтерко“ залага на създаването на „умни домове“, „умни сгради“ и „умни градове“. Компанията вече има инсталирани 8 милиона устройства в над 1 милион домакинства по цял свят. Планира се пускането на приложение, което да показва къде по земното кълбо се появява „умен дом“, оборудван от „Алтерко“.
Най-големият пазар на компанията засега е Германия, като амбицията е да се разшири и присъствието в САЩ. Димитров посочи, че приложението „Shelly“, което е техен продукт е истински хит на пазара, защото качеството му не отстъпва на европейските конкуренти, а цената му е съвсем малко по-висока от евтините китайски алтернативи.
„Алтерко“ планира да навлезе и на пазара за производство на чипове, като по думите на Димитров това ще стане факт от септември. Това е нова линия на развитие за компанията, която дори е считана за още по-перспективна. А Димитров се похвали, че с досегашния си бизнес компанията прави така, че клиентите ѝ да се превръщат в общност и да общуват интензивно, което пести страшно много от маркетинг.
ОЩЕ: 3 български компании, които покоряват света
Петър Груев от „Таплайн“ представи компанията, която е създадена миналата година в Берлин. Целта ѝ е да предлага незабавен капитал на стартиращи компании в рамките на 48 часа. Платформата отдава на стартъпи авансови пари за 6 или 12 месеца спрямо бъдещата стойност на техните приходи и предлага финансиране в размер на до 1 млн. евро. Решението на „Таплайн“ позволява бързо развитие на бизнеса на клиентите, предоставя им собствен кредитен рейтинг и безплатно финансово табло за управление, което им дава възможности и да следят различни показатели на своя бизнес ежедневно.
„Насочваме се към бизнеси с абонамент за софтуер с поне 100 хил. евро годишни приходи, 1 година финансова история и стабилен растеж“, обясни Груев за критериите при избор на стартъпи.
Красимир Коцев от „Соусайбър“ представи компанията за дигитална сигурност, която също вече има клиенти по цял свят. Тя е създадена през 2018 г. и е специализирана в тестване на сигурността на приложения и мрежи и предоставянето на сигурност като услуга  в различни сектори. 
„По време на работа с клиенти бяха набелязани няколко проблема, които не бяха решени до момента,” обясни Коцев. Така се ражда идеята за софтуера Kikimora – продукт за управление на уязвимости. Продуктът дава възможност за предоставяне на централизиран достъп и управление за уязвимости за всяка една компания, потребител на такъв тип услуги, предоставя на лесна опция за интеграция със скенери и решения и изготвя специфични доклади.
Управляващите съдружници в „Импетус Капитал“ Николай Мартинов и Виктор Манев обясниха стратегията на фонда и избора на стартиращи компании, които да бъдат подкрепени.
Това са компании в сектори с двуцифрен ръст на продажбите в глобален мащаб, и като цяло сектори, формиращи над 70% от растежа на българската икономика. Фокусът е върху ранните покупки, доходността и резултата на стартъпите. 
75% от възнаграждението си фондът получава отложено. То се разпределя след реализация на инвестициите. В огромната си част подкрепените компании са български, но има и няколко от Румъния и Гърция.
Николай Мартинов пред Expert.bg: Умения се изграждат, но не можеш да възпиташ ценности чрез една заплата