Германската Profine Energy готви строителство на плаващи соларни панели в яз. Огоста

Компанията Profine Energy съобщава, че е завършила първата фаза от икономическата и техническа оценка за изграждането на плаващ соларен парк на язовир „Огоста“.
Съвместното дружество между германските компании Profine Group и Wirth Gruppe заяви, че това може да е най-големият подобен фотоволтаичен парк в Европа. Компанията смята да построи завод за производство на плаващи компоненти край Монтана и да създаде обособена индустриална зона в града.
Инвестицията в производствени мощности може да е над 50 млн. лева и да разкрие стотици нови работни места с постоянна заетост. Освен това Profine Energy ще инвестира за развитието на региона и опазването на природата и аквакултурата в язовира. Общата стойност на цялата инвестиция, включително изграждането на соларния парк и ремонта на язовирната стена, може да достигне 1 млрд. евро. Това би била първата стъпка към превръщането на
„Резултатите от първоначалната оценка на проекта са положителни. Обнадеждени сме, че инвестиция от такъв мащаб може да се реализира точно в Северозападна България. Тя би допринесла значително за развитието на местната икономика и за откриването на повече работни места в региона. Подобна инвестиция ще превърне Община Монтана в лидер и двигател на зеления преход в България“, отбелязва Крум Василев, представител и управляващ партньор в компанията за България.

Компанията вече обяви, че ще използва предимно български подизпълнители, което ще спомогне за развитието на сектора в България и ще генерира допълнителни работни места. Потенциалната инвестиция ще създаде нуждата от квалифицирани служители с научно-техническа и инженерна насоченост, които ще са ангажирани с ремонта на язовира, изграждането на плаващия соларен парк и промишленото производство, посочват от компанията.
Първият плаващ соларен парк в България може да заработи до 4 години. Той ще се намира на територията на язовир „Огоста“. Това заяви за БТА в началото на март управляващият партньор в България на компанията Profine Energy Крум Василев. По думите му първоначално плановете са били той да е с мощност около 1 GW, но в крайна сметка тя ще бъде между 500 и 800 MW.
От БТА припомнят, че граждани на Монтана, ловци и риболовци протестираха срещу инвестиционното намерение в началото на годината. Тогава икономическият министър Никола Стоянов заяви, че ако на язовира се построи фотоволтаичен парк, той няма да заеме цялото пространство върху съоръжението и няма да пречи нито на стопанските и туристическите дейности, нито на риболовците в района.
В петък на парламентарния контрол Стоянов заяви, че заради различни обстоятелства реални ремонти действия по съоръжението не са започнати. Според направена оценка възстановителните и проектантски дейности биха надхвърлили 20 млн. лева без ДДС. Министърът посочи, че частната инвестиция не е единственото възможно решение на проблема, но засега е възможна хипотеза, която да позволи в много по-спешен порядък започване на необходимите дейности.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Решено: Германска компания инвестира 1 милиард евро в Северозапада
Германски гигант смята да вложи над 1 милиард евро в най-бедния регион у нас