UniCredit отчете най-доброто си първо тримесечие в историята

Банковият гигант UniCredit SpA увеличи целта си за годишната печалба и обяви, че ще разпредели повече средства към акционерите, след като регистрира най-доброто си първо тримесечие в историята, подкрепено от ръст на приходите от кредитиране.
Базираната в Милано банка очаква коригирана печалба за 2023 г. от над 6,5 млрд. евро и възвръщаемост за инвеститорите с около 500 млн. евро повече, според отчета ѝ, цитиран от Bloomberg. Ключовите метрики за представянето за първото тримесечие – включително нетна печалба от над 2 млрд. евро – са по-добри от очакваното.
След като пое втората по големина италианска банка преди почти 2 години, главният изпълнителен директор Андреа Орчел ограничи разходите и смени фокуса към по-добре представящи се бизнеси, като сега се възползва от по-високите лихвени проценти на ЕЦБ. Това позволява на UniCredit да подслади още стратегията си за дивидента и обратното изкупуване, която е една от най-щедрите в региона, въпреки трусовете в банковия сектор.
„Подобрената макропрогноза и средата на лихви, положителните бизнес тенденции и нашата продължаваща трансформация и подсилени линии на отбрана ни позволиха да увеличим прогнозата за 2023 г. по ключови метрики“, посочва Орчел.

От банката отбелязват, че приходите нарастват с 18% спрямо 2022 г., а нетната печалба от лихви се е повишила с 44% спрямо същия период на 2022 г.
И макар депозитите на клиенти на дребно в италианските банки да намаляват с 3,6% през първото тримесечие, тези в UniCredit се увеличават с 2,4% за периода, като клиентите са прибавили нетно 12,5 млрд. евро. Коефициентът на покриване на ликвидността е 163%, сигнал за лек ефект от притесненията на клиентите, засегнали европейските конкуренти през тримесечието, в което швейцарската Credit Suisse трябваше да бъде спасявана от UBS Group.
„UniCredit може би се е възползвала от „ефекта на бягство към качеството“ на фона на скорошните сътресения в банковия сектор“, заяви миналата седмица в бележка Андреа Лиси, анализатор на Equita.
UniCredit записва и 93 млн. евро допълнителни провизии през тримесечието, а съотношението на необслужван дълг е 2,7% през периода. Орчел неведнъж е казвал, че кредиторът е „добре позициониран“ за период на макроикономическа несигурност с допълнителни провизии срещу потенциални загуби за около 1,8 млрд. евро. Базовият собствен капитал от първи ред на UniCredit, ключова мярка за финансова сила, като цяло е в синхрон с края на декември на равнище от 16%.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Криза? Най-голямата банка в Европа отчете троен ръст на печалбата
Криза? Банка №1 в Германия отчете най-голямата печалба от 2016 година

Нови членове на Надзорния съвет на „УниКредит Булбанк“