Действащите в момента политики за ограничаване на климатичното затопляне ще изложат над 1/5 от човечеството на екстремни и потенциално смъртоносни жеги до края на века. Това предупреждават изследователи в проучване, публикувано и цитирано от Франс прес.
Температурата на повърхността на Земята е напът да се увеличи с 2,7°C по Целзий до 2100 г. спрямо прединдустриалната ера, което би „изтласкало“ над 2 млрд. души – или 22% от световното население към този момент – извън зоната на климатичен комфорт, позволил на човечеството да се развива в продължение на хилядолетия. Това сочи проучване, публикувано в „Нейчър състейнабилити“.
Индия (600 млн. души), Нигерия (300 млн. души) и Индонезия (100 млн. души) са страните с най-голям брой хора, които може да се сблъскат със смъртоносна горещина, според този сценарий.
„Това е дълбоко премоделиране на обитаемостта на повърхността на планетата и може да доведе до мащабна реорганизация на местата, където живеят хората“, подчертава Тим Лентън от британския университет „Ексетър“, който е основен автор на проучването.
Ако се ограничи затоплянето до 1,5°C, най-амбициозната цел на Парижкото споразумение от 2015 г., то броят на хората, изложени на тези рискове, ще бъде намален до половин милиард души.
Светът вече преживява затопляне близо до 1,2°C под въздействието на човешката дейност, най-вече използването на изкопаеми горива (въглища, петрол, газ) с поредица от катастрофи: горещи вълни, суши, горски пожари.
„Разходите за изменението на климата често се изразяват във финансови термини, но нашето проучване подчертава огромната човешка цена от неуспешното справяне с извънредната климатична ситуация“, заяви Лентън.
„За всяко затопляне с 0,1°C над настоящите нива, 140 млн. души допълнително ще бъдат изложени на опасна горещина“, подчертава той.
Прагът за „опасна жега“ е фиксиран в проучването до 29°C средна годишна температура.
От историческа гледна точка човешките общности са имали най-гъста населеност при средни температури около 13°C (в умерени зони) и в по-малка степен – при 27°C (при по-тропически климат).
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Светът е на прага на най-горещия период в историята си
Европа се затопля два пъти по-бързо от останалия свят
Промените в климата – къде е България?