Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП), заедно с IFPI, организацията, представляваща звукозаписната индустрия в световен мащаб обявиха, че са спечелили на първа инстанция дело от Софийски градски съд на 31 май 2023 г., чието решение изисква 3 интернет доставчика в България да предприемат действия по преустановяване и блокиране на достъпа на своите абонати до уебстраниците, където са достъпни онлайн платформите за споделяне на файлове ThePirateBay и Zamunda.
Това ще направят трима софийски доставчици, като решението се отнася до „Нет 1“, „Файбър 1“ и „Трафик Броудбанд комюникейшън“.
Освен това според решението трябва да бъдат блокирани не само основните уебстраници, но и техните огледални сайтове (proxy), както и такива, които не са изрично посочени в съдебното решение. Така ще се преустанови възможността за извършване на нарушения от администраторите на The Pirate Bay и Zamunda спрямо музикални продуценти, членове на БАМП, в качеството им на носители на сродни продуцентски права.
Делото е заведено от БАМП през 2020 г. от името на нейните членове и от името на големи звукозаписни компании, членуващи в IFPI.
България се присъединява към 20 държави по света, които вече са блокирали The Pirate Bay, включително 13 държави в ЕС. Zamunda, местен BitTorrent сайт, досега не е блокиран в други страни, тъй като България представлява 80% от трафика към него.
„Приветстваме това решение и въздействието, което ще има върху ограничаването на незаконния достъп до музика. Нарушаването на авторски права от всякакъв вид причинява сериозна вреда на местните музикални екосистеми и насочва пари далеч от тези, които създават и инвестират в музика“, заяви Франсис Мур, главен изпълнителен директор на IFPI.
Според Петя Точарова, изпълнителен директор на БАМП, изходът от делото е от голямо значение не само за музикалната индустрия, но и за целия творчески сектор в България. „Приветстваме решението на Софийския градски съд, с което се отбелязва сериозен напредък в борбата на звукозаписната музикална индустрия срещу онлайн музикалното пиратство. За първи път в България се произнася съдебно решение за блокиране на достъп до пиратски уебсайтове и считаме този прецедент за важна стъпка в правилната посока“, отбеляза тя.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
България попадна под фокуса на САЩ заради онлайн пиратството
България губи по над 800 млн. лева на година заради фалшиви стоки и пиратство
На Запад все по-рядко пиратстват филми и игри