Тези, които са били заети през първото тримесечие на 2023 г., са били 75,3% от трудоспособното население (лица на възраст от 20 до 64 години) в ЕС. Това представлява увеличение с 0,5 процентни пункта спрямо последните 3 месеца на 2022 г., сочат публикуваните днес най-нови данни на европейската статистическа агенция Eurostat.
България е страната от ЕС с най-голямо увеличение на заетите лица през посочения период – с 2,8 пр.п., следвана от Хърватия (+2 пр.п.) и Кипър (+1,1 пр.п.).
Докато трудовата заетост се увеличава в 19 страни от ЕС, тя остава без промяна в Латвия и Финландия. В 5 държави от ЕС броят на заетите лица спада през първото тримесечие на 2023 г. спрямо предходното. Най-значителен спад е отчетен в Словения (-1,6 пр.п.), Литва (-1 пр.п.) и Малта (-0,3 пр.п.).
Броят на регистрираните трудоспособни жители на страните от ЕС, които не са открили желаната работа, достига през първото тримесечие 11,3% от всички лица от 20 до 64 години. Повечето от тях са безработни, отбелязва агенцията.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Кои са най-търсените професии на българския пазар?
Колко непълнолетни започнаха работа от началото на годината?
74% от наетите у нас работят в сфери със заплати под средната за страната