Българската икономика се срива в класация за конкурентоспособност

Българската икономика слиза все по-надолу в класацията на конкурентоспособните държави в света. Тя е слязла с цели 19 позиции в сравнение с 2009 г., когато е било отчетено най-доброто ни представяне.
В новото 35-ото издание на Годишника на световната конкурентоспособност 2023 г. на World Competitiveness Center (WCC) към швейцарския Институт за развитие на управлението (IMD) България заема 57-о място от общо 64 държави, спадайки с цели четири места спрямо 2022 г. Страната ни отбелязва и влошаване с цели девет позиции в сравнение с 2020 г., пише investor.bg. 
Кои хранителни стоки в България са по-скъпи, отколкото в Европа?
По отделните показатели има доста противоречиво представяне.
От гледна точка на икономическата ефективност страната заема 48-а позиция, издигайки се с 1 място нагоре спрямо 2022 г., но и все още с 14 позиции по-надолу спрямо 2020 г. – най-доброто ни представяне за последните пет години.
България отчете най-бавния растеж на БВП за последните години
По отношение на правителствените политики обаче рязко потъваме в класацията, нареждайки се на едва 55-о място. Това е с 6 позиции по-зле спрямо миналата година и с 16 – спрямо 2020 г.
Бизнес средата също бележи влошаване. През 2023 г. страната ни достига 62-о място, т.е. почти на дъното на класацията, спрямо 59-о през 2022 г. и 53-о преди три години.
При показателя, свързан с инфраструктурата, също сме влошаваме представянето си, заемайки 54-а позиция. Там обаче страната ни се движи в тесен диапазон – от 50 до 54-о място през последните пет години.

Дания остава на първо място в класацията, след като през 2022 г. за първи път оглави индекса за конкурентоспособност. Ирландия е втора, отбелязвайки забележително издигане с цели 9 места от 11-а позиция през миналата година. Швейцария оформя челната тройка, спадайки от втора позиция през 2022 г. и първа през 2022 г.
И трите са малки икономики, които използват добре достъпа си до пазари и търговски партньори – подобно на Сингапур, който е на 4-то място.
Нидерландия се изкачва с едно място до пето, Тайван също с едно до шесто, а Хонконг – спада до седмо от пето. САЩ подобряват позицията си с едно място до девето, а ОАЕ се издига с две, оформяйки топ 10.