Цените на новите жилища в София замръзнаха

Темпът на растеж на цените на жилищата в България се забавя рязко, като цените на новите жилища в София почти замръзнаха. Въпреки това, в някои от най-големите градове у нас поскъпването на жилищните имоти продължава при все негативните очаквания за повсеместно понижение на цените.
Цените на жилищата в България нарастват с 9.5% на годишна база през първото тримесечие на тази година, сочат предварителните данни на Националния статистически институт. Това представлява забавяне в темпа на растеж спрямо предходното тримесечие, когато годишното увеличение бе 13.4%.
Забавяне се отчита за второ поредно тримесечие, след като в края на на миналата година увеличението в цените се сви до 13.4%, спрямо 15.6% през предходното трето тримесечие на 2022 година.
Настоящият ръст в цените от 9.5% е най-ниският растеж от края на 2021 година, когато бе отчетено увеличение на годишна база от 9.5%.
Цените на новите жилища нарастват с едва 4.9% на годишна база през първото тримесечие на тази година – най-ниското ниво от края на 2020 година. Нарастването през първото тримесечие е приблизително два пъти по-ниско спрямо края на 2022 година, когато бе отчетен ръст от 9.8%.
Цените на жилищата в ЕС намаляват с най-бързия темп от 2009 г. насам
Цените на съществуващите жилища нарастват с 12.3% през първите три месеца на тази година, което също представлява забавяне в темпа на растеж спрямо предходното тримесечие, когато се отчете поскъпване от средно 15.3%.
Цените на новите жилища в София почти замръзнаха, но не и в Бургас
Цените на новите жилища в София почти замръзнаха, след като през първите три месеца на тази година жилищните имоти в столицата поскъпват с едва 1.3% на годишна база. Това е драстично забавяне в темпа на растеж спрямо предходното тримесечие, когато бе отчетен годишен ръст от 7.4%. За последно по-слаб растеж се е наблюдавал в началото на 2018 година, когато статистиката отчита спад от 2.5%.
В същото време цените на съществуващите жилища в София нарастват с 11.4% на годишна база през първото тримесечие спрямо ръст от 18.9% през предходния тримесечен период.
Така, като цяло цените на жилищата в София (нови и същестсуващи), който е най-големият имотен пазар в страната, нарастват със средно 7.2% на годишна база през първите три месеца на годината, спрямо ръст от 14% в края на миналата 2022 година. Казано с други думи, темпът на растеж на средните цени в София се свива наполовина спрямо края на миналата година и достига най-ниското си ниво от средата на 2020 година.
Забавянето в ръста на цените на жилищата се случва на фона на три поредни тримесечие на спад в сделките с имоти у нас, по данни на Агенцията по вписванията.
Данните за останалите големи градове у нас са разнопосочни, като Бургас пряви впечатление с ускоряване на поскъпваното на жилищата.
Цените на жилищата в Пловдив нарастват с 9.6% на годишна база през първото тримесечие, което представлява ускорение в темпа на растеж спрямо предходното тримесечие, когато увеличението бе 9%. Поскъпването на новите жилища в Пловдив обаче се забавя до ръст от 6.2%, спрямо увеличение от 12% през предходното тримесечие. Общото увеличение на средните цени на имотите във втория най-голям български град се дължи на рязко ускорение на поскъпването на съществуващите жилища – ръст от 12.9% през първите три месеца на тази година, спрямо увеличение от 6.3% в края на миналата година.
ЕЦБ: Задава се „хаотичен“ спад на цените на жилищата в еврозоната
Средните цени на жилищата във Варна нарастват с 11.1% на годишна през първото тримесечие, спрямо ръст от 12.8% в края на миналата година. Новите жилища в морската столица поскъпват с едва 2.7% на годишна база, спрямо ръст от 6.4% през последното тримесечие на миналата 2022 година. Съществуващите жилища във Варна поскъпват с 15.3% на годишна база, спрямо ръст от 16.3% през предходното тримесечие.
Цените на жилищата в Бургас засилват темпа на растеж през първото тримесечие до средно 19.5% на годишна база (+14.5% през предходното тримесечие). Новите жилища поскъпват с 13% на годишна база, спрямо ръст от 4.7% през предходния тримесечен период, а съществуващите жилища добавят цели 22.1% на годишна база, спрямо ръст от 18.5% през предходното тримесечие. Обяснение за ускорението в темпа на растеж може да се търси в интереса към ваканционни имоти у нас.
Жилищните имоти в Русе нарастват със средно 10.3% на годишна база, спрямо 11.2% в края на миналата година. Съществуващите жилища добавят 19%, засилвайки темпа на растеж от края на 2022 година, когато бе отчетено увеличение от 12% на годишна база. Данни за цените на новите жилища в Русе за първото тримесечие на тази година не присъстват в статистиката поради „ниска точност”, уточняват от НСИ.
Цените на жилищата в Стара Загора нарастват със средно 16.4% на годишна база през разглеждания период, спрямо ръст от 15.3% през предходното тримесечие. Новите жилища поскъпват с 20.5%, докато съществуващите добавят към цената си 14.5% на годишна база. През предходното тримесечие ръста в цените бе съответно 20.9% и 12.8%.
Какво се случва с цените на жилищата в България?
Жилищното кредитиране продължава да чупи рекорди въпреки охлаждането на имотния пазар
Да закупиш жилище чрез ипотека или да живееш под наем?
България е сред страните с най-ниски лихви по ипотеки в Европа. Ето къде сме
Очаква ли се поевтиняване на жилищата в България?