България най-после има ново редовно правителство. На партиите бяха нужни 7 месеца и 3 поредни парламентарни вота, за да съставят работещо парламентарно мнозинство, което подкрепи избора на новия премиер и министри.
След около 3 часа разпален парламентарен дебат, кабинетът на Кирил Петков беше избран със 134 гласа „за“, 104 гласа „против“, без въздържали се на извънредно заседание на парламента.
„Днес е важен ден да продължим промяната – на мисленето и в управлението. Ако искаме по-добро бъдеще за България, трябва да работим заедно. Обещавам да съм министър-председател на всички българи. Ще бъда пръв между равни, защото само отборно можем да постигнем всички тези цели. Имаме национални интереси, за които всички сме отговорни. Вярвам, че след 4 години България ще бъде съвсем различно място“, каза Кирил Петков от парламентарната трибуна, представяйки новото правителство и очертавайки основните му приоритети.
Самият Петков бе избран за премиер с 134 гласа „за“, 104 гласа „против“ и нито един „въздържал се“.
Кои са хората в новото правителство?
В новото правителство има 21 министри, като структурата му е разпределена на принципа 10:4:4:3 – 10 места за „Продължаваме промяната“, по 4 за „Има такъв народ“ и БСП и 3 за „Демократична България“. Кабинетът Петков включва петима вицепремиери.
Министър-председател е лидерът на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков. Вицепремиер и министър на финансите, който ще отговаря и за еврофондовете, е другият лидер на формацията – Асен Василев. Вторият вицепремиер по ефективно управление е Калина Константинова от същата партия.
Третият вицепремиер и министър на икономиката и индустрията е лидерът на БСП Корнелия Нинова. Четвъртият вицепремиер и министър на регионалното развитие и благоустройството е Гроздан Караджов, който е представител на „Има такъв народ“.
Последният, пети вицепремиер и министър на околната среда и водите е Борислав Сандов, издигнат от Демократична България“ като представител на „Зелено движение“.
Министър на здравеопазването става председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Сербезова.
Министър на енергетиката е представител на „Има такъв народ“ – Александър Николов, който е бивш зам.-министър на енергетиката.
Бойко Рашков запазва поста си на министър на вътрешните работи. Теодора Генчовска става министър на външните работи. Тя е експерт от администрацията на президента Румен Радев и представител на „Има такъв народ“.
Социален министър ще е Георги Гьоков от БСП. Бившият служебен премиер Стефан Янев става министър на отбраната.
Министър на правосъдието ще е Надежда Йорданова, излъчена от „Демократична България“. Служебният министър на образованието и науката академик Николай Денков запазва поста си.
Министър на земеделието е Иван Иванов от БСП. Министър на транспорта и съобщенията става Николай Събев, собственик на куриерската компания „Еконт Експрес“.
Министър на иновациите и растежа е Даниел Лорер. Министър на електронното управление е ИТ експертът и предприемач Божидар Божанов, предложен от „Демократична България“.
Министър на туризма е Христо Проданов от БСП. Министър на културата става младият Атанас Атанасов. Министър на спорта е представител на „Има такъв народ“ – Радостин Василев.