Терен от 3 декара до метростанция Г.М. Димитров ще предостави Столична община на инвеститор за изграждане на етажен паркинг чрез публично-частно партньорство. Съоръжението трябва да е за минимум 280 коли и да не бъде по-високо от 20 метра, също трябва да има зарядни станции за електромобили, да е с 24-часов пропускателен режим и да функционира като обществен паркинг. Държавата готви нови правила за паркинги и гаражи
Предложението е внесено за разглеждане в Столичния общински съвет (СОС) и се очаква да бъде одобрено на заседанието този четвъртък. Това съобщи на брифинг в Столична община председателят на СОС Георги Георгиев. Според него, ако решението бъде прието на предстоящата сесия на 16 декември, към средата на януари 2022 г. ще бъде обявен конкурс.
До участие в конкурса ще се допускат кандидати, които притежават доказан опит в проектирането и строителството. Ще се изисква да са проектирали минимум 5 многофункционални сгради през последните 3 години и да имат опит в строителството на многофункционални сгради за последните 5 години, с обща разгъната застроена площ от не по-малко от 50 000 кв. метра. „Това е праг за сериозни намерения, а не за авантюристи, които да участват в процедурата“, коментира Георги Георгиев.
Според изчисленията на Столична община нужната инвестиция ще е 3-4 млн. лв. Предложенията ще могат да се подават в рамките на 2 месеца. Условие към кандидатите е паркингът да се изгради за максимум две години. Освен това участниците в конкурса трябва да имат не по-малко от 3 млн. лв. оборот за последните 3 години.
В техническата оценка се изисква бъдещият паркинг да е с минимум 280 места. Предложилите варианти за повече места, ще получат повече точки. Колкото по-кратък е оферираният срок на правото на строеж, толкова повече точки ще получават кандидатите. Бонуси ще носят възможности за зареждане на електрически автомобили, онлайн платформа за плащане и проверка на заетост на местата, отстъпки за хора с увреждания и др.
Предвижда се спечелилият конкурса да плати на общината обезщетение от близо 1.5 млн. лв., което ще е стартовата начална цена. „Ние даваме на някого срещу това обезщетение, което ще плати, правото да построи със собствени средства обекта, като срокът за учреденото право за строеж е до 30 години“, съобщи Георгиев. Ако някой в конкурсното си предложение даде 30 години, ще получи по-малко точки от този, който даде 20 години. „Колкото по-малък е периодът на изплащане на инвестицията, толкова повече точки ще се дават, защото след неговият край, паркингът се връща и става собственост на Столична община“, поясни Георги Георгиев. Представяйки проекта за конкурса, той обърна специално внимание, че са предвидени неустойки, застраховки и гаранции.
„Този паркинг е типичен пример как с изграждането на етажен паркинг близо до метрото ще създадем добри условия както за живеещите в района, така и за приходящите“, коментира председателят на комисията по икономика в Столична община Николай Стойнев. Скоро: Разширена синя зона и нови правила за паркирането в София
Обектът е на границата на два района – „Студентски“ и „Изгрев“, където сме идентифицирали проблеми с паркирането, отбеляза председателят на транспортната комисия Карлос Контрера. „С подобни проекти ще дадем възможност на живущите къде да паркират и същевременно – възможност да обслужим приходящия трафик“, изтъкна той.
„Амбицията ни е 2 години след конкурса, паркингът да бъде открит“, заяви председателят на СОС.