В САЩ пуснаха първия реактор AP1000 в търговска експлоатация

Реактор на атомна електроцентрала в американския щат Джорджия беше пуснат вчера в експлоатация – за първи път от 7 години, предаде Франс прес. Това се случва в страна, която не залага на проекти с класически ядрени реактори, а отдава предимство на малки реактори.
Трети енергоблок на АЕЦ Vogtle, разположена до Уейнсборо, в източната част на Джорджия, е свързан с електропреносната мрежа и може да покрие нуждите на около 500 000 домакинства и компании, гласи комюнике на компанията Georgia Power.
Очаква се данните за стойността на 3-ти и 4-ти енергоблок да бъдат оповестени в края на 2023 г. или в началото на 2024 г., като според оценката на Общинската електрическа администрация на Джорджия ще са близо 30 млрд. долара. Това е повече от двойно спрямо първоначално обявения бюджет от 14 млрд. долара.
След като и четвърти енергоблок бъде пуснат в експлоатация, АЕЦ Vogtle ще се превърне в най-мощната атомна централа в САЩ. Очаква се това да стане през последното тримесечие на 2023 г. или в началото на 2024 г.

Пуснатият днес трети енергоблок е първият ядрен реактор в САЩ с най-съвременната технология AP1000 от поколение III+ на Westinghouse.
Това историческо постижение бележи началото на нова ера в производството на чиста и достъпна ядрена електроенергия в САЩ, чрез най-модерната технология за ядрени реактори, налична днес на световния пазар, гласи комюнике на американската компания с централа в щата Пенсилвания.
Ядрените енергоблокове с технологията AP1000 в АЕЦ Voglte са реактори с вода под налягане от поколение III+ с напълно пасивни системи за безопасност, с модулен дизайн на конструкция и имат най-ниския въглероден отпечатък на 1 MWe. Изградените в Китай 4 реактора с технологията AP1000 поставят рекорди по време на тяхната търговска експлоатация, а в момента се изграждат 6 нови реактора със същата технология в Китай, отбелязва Westinghouse. Неотдавна Полша също избра технологията AP1000 за своята ядрена програма, други 9 реактора с тази технология се планира да бъдат изградени за Украйна, а през юни Westinghouse обяви, че България смята да изгради ядрена мощност с технологията AP1000 на площадката на АЕЦ „Козлодуй“. Технологията е интерес в страни от Централна и Източна Европа и в Обединеното кралство и САЩ.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
САЩ дава милиарди на Румъния за нови ядрени реактори
Румъния ще изгражда атомна централа от ново поколение
Подписахме с Westinghouse за нов реактор