Румъния отчете рекорден брой закрити бизнеси от кризата през 2008 г. насам

19 400 компании в Румъния са били закрити между януари и юни тази година, предава Аджерпрес. Това е най-големият брой от кризата от 2008 г., сочи анализ на компанията Sierra Quadrant, специализирана в административни и ликвидни дейности, предава БТА. Увеличението е с 18,2% спрямо същия период на 2022 г., когато са били закрити 16 447, става ясно от данните.
Същевременно броят на дружествата в затруднение, в различни фази на несъстоятелност или преустановяване на дейност надхвърля 64 000, рекорд за последните 4 години.
Най-много изчезнали от икономическата среда в Румъния фирми са от сектора на търговията на едро и дребно, научната и техническата дейности, строителството, транспорта и складирането, информацията и съобщения, хотелиерството и ресторантьорството.

На регионално ниво най-много закрити компании са регистрирани в Букурещ – 4119, Клуж – 1004, Констанца – 892, Илфов – 870 и Брашов – 723.
„Инфлацията, намаляването на кредитирането на доставчиците, ограничаването на достъпа до кредитиране и повишаването на лихвените проценти, значителното намаляване на продажбите на фона на нарастващите икономически проблеми на населението са главните предизвикателства към компаниите. Към тях се добавя и възможното увеличение на таксите и данъците, което ще има големи последици в чувствителни сектори като строителството и търговията“, сочи анализът на Sierra Quadrant.
Според експертите оцеляването на компаниите в периода на задълбочаване на икономическите проблеми ще зависи от това как ще управляват тези рискове.

Икономиката се забави сериозно през първата половина на годината, отбелязвайки ръст от едва 0,2%, според данните на Националния статистически институт. Перспективите за следващите 6 месеца не са никак обнадеждаващи, твърдят авторите на анализа. Същевременно обезценяването на леята и значителното намаляване на бизнеса, извършван с кредит от доставчици, ще задълбочат проблемите в икономиката.
„Има много икономически вериги, които висят на косъм. За много компании възможното премахване на тавана на цените на газа и енергията и тяхното поскъпване може да създаде допълнителни трудности“, гласи още анализът.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Голяма европейска aвиoĸoмпaния изпадна в несъстоятелност
Собственикът на Pepco фалира. Как ще се отрази това на магазините?

2022 г.: Ръст на фалитите в България и региона