Президентът на САЩ Джо Байдън подписа в сряда заповед, която предвижда забрана на някои нови американски инвестиции в Китай, засягащи чувствителни технологии като компютърните чипове. Паралелно с това щатските инвестиции в други китайски сектори ще изискват правителствено уведомление.
Дългоочакваната заповед оторизира министъра на финансите на САЩ да забранява или ограничава щатски инвестиции в китайски субекти в три сектора: полупроводници и микроелектроника, квантови информационни технологии и някои системи на база изкуствен интелект, предава Reuters.
Кабинетът на Джо Байдън посочва, че ограниченията ще се прилагат върху „тесни подмножества” в трите сфери, но не даде допълните разяснения. Предложението е отворено за обществено обсъждане.
Указът цели да попречи американски капитал и експертиза да бъдат използвани от Китай за разработка на технологии, които могат да бъдат в полза на военната модернизация и да застрашат националната сигурност на САЩ.
Заповедта обхваща частния капитал, рисковия капитал, съвместните предприятия и инвестициите на зелено.
Икономиката на Китай е в много по-лошо състояние, отколкото всички си мислят
Байдън, който е представител на Демократическата партия, посочва в писмо до Конгреса, че обявява национално извънредно положение, за да се справи със заплахата, идваща от напредъка настрани като Китай „в чувствителните технологии и продукти, критични за военните, разузнаването, наблюдението или кибернетични възможности“.
Китай посочи в четвъртък, че е „сериозно загрижен” относно указа и си запазва правото да предприеме ответни действия.
Заповедта засяга нормалната работа и вземането на решения в предприятията и подкопава международния икономически и търговски ред, се казва в изявление на Министерството на търговията на Китай.
Министерството посочва още, че се надява САЩ да уважават законите на пазарната икономика и принципите на честната конкуренция и да се въздържат от „изкуствено възпрепятстване на глобалния икономически и търговски обмен и сътрудничество или създаване на пречки за възстановяването на световната икономика“.
Китайското външно министерство заяви, че страната е „силно недоволна“ и „решително се противопоставя на настояването на САЩ за въвеждане на инвестиционни ограничения срещу Китай“.
Китай призовава САЩ да изпълнят обещанието на Байдън, че нямат намерение да се отделят от Китай или да възпрепятстват икономическото развитие на Китай, се казва в изявление на министерството.
Новите првила предвиждат забраната да важи само за нови инвестиции, без да засяга вече съществуващи вложения в горепосочените китайски сектори. Според публикация на Politico, забраната вероятно ще влезе в сила от следващата година.
Икономическото възстановяване на Китай се забавя
Защо Китай може никога да не забогатее?
„Китай се промени”: Германия представи план за намаляване на зависимостта си от втората най-голяма икономика в света
Какво представляват металите галий и германий и защо Китай ограничава износа им?
Мълчанието е злато: Защо западни бизнесмени масово посещават Китай без много шум?
Германия успя да привлече най-големия производител на чипове в света чрез щедра държавна помощ за милиарди