Световните цени на захарта се покачиха до най-високото си ниво от почти 13 години през септември. Причината се крие в метеорологичното явление „Ел Ниньо“, което засегна производството в Индия и Тайланд, съобщи Организацията по прехрана и земеделие (ФАО), предаде АФП.
Докато световните цени на хранителните продукти като цяло се стабилизираха през миналия месец, индексът на цените на захарта на ФАО скочи с 9,8% в сравнение с август, което е най-високата точка от ноември 2010 г. насам, съобщиха от агенцията на ООН, цитирани от БГНЕС.
Ел Ниньо
„Ел Ниньо“, климатичен модел, който се появява средно на всеки две до седем години, обикновено се свързва със затопляне на температурата на океанската повърхност в централната и източната част на тропическия Тихи океан.
Още: Захарта поскъпна драстично, хората спряха да купуват
Според Световната метеорологична организация към ООН явлението, което може да продължи между 9 и 12 месеца, е започнало през юли.
Индексът на цените на захарта на ФАО се повишава вече два последователни месеца поради нарастващите опасения за по-ограничени перспективи за световното предлагане през сезон 2023-2024 г.
„Това отразява главно ранните прогнози, сочещи спад на производството в ключовите производители на захар – Тайланд и Индия, поради по-сухите от нормалното метеорологични условия, свързани с преобладаващото явление „Ел Ниньо“, заяви ФАО.
Още: Рекордни цени на храните в света през март, алармира ООН
„По-високите международни цени на суровия петрол също допринесоха за увеличението на световните цени на захарта“, допълни тя.