Китайски компании ще строят пътища в Сърбия след сделки на обща стойност 4 млрд. евро

Инфраструктурното министерство на Сърбия посочи в понеделник, че е подписало две сделки с китайски компании за изграждането на около 300 км пътна инфраструктура на стойност до 4 млрд. евро.
Подписана е сделка за изграждането на 186-километровия високоскоростен път Сомбор-Кикинда в Северна Сърбия, простиращ се от границата на страната с Унгария до границата с Румъния, се казва в прессъобщение на министерството на инфраструктурата, предава seenews.com.
Строителните дейности по високоскоростния път ще започнат следващия месец. Вече има издадени разрешения за строеж на първите 5.5 километра от пътя.
„Това ще бъде много важен път, който ще свързва не само северната част на Сърбия, но и Унгария и Румъния, поради което очакваме да бъде много натоварен“, казва сръбският министър на инфраструктурата Горан Весич след подписването на споразуменията в Пекин.
Подписана е още една сделка за изграждането на 105 км магистрала, свързваща Белград, Зренянин и Нови Сад.
ОЩЕ: Търговията между Русия и Китай скача с близо 30% от началото на годината
„Проектирането на тази магистрала е в процес на завършване и се очаква работата да започне през следващата година“, казва Весич.
Общата стойност на двете сделки ще възлиза на 3.5 – 4.0 млрд. евро. Имената на китайските изпълнители не се посочват в прессъобщението.
Отделно е сключена сделка за придобиването на пет високоскоростни влака, които отговарят на всички европейски стандарти и ще могат да се използват по релсите в ЕС.
„Дълго време преговаряме с Китай относно този договор. За 54 милиона евро купихме пет високоскоростни влака, които ще се движат по линията Белград-Будапеща. Някои от тези влакове ще бъдат пуснати в експлоатация в началото на 2025 г. До края на 2024 г. ще завършим нашата част от високоскоростната железопътна линия до Суботица, а още през 2025 г., след тестване на железопътната линия, ще имаме високоскоростен влак от Белград до Суботица с време за пътуване от един час и десет минути. Когато нашите унгарски колеги завършат своята част от железницата, ще бъдем свързани с Будапеща“, казва Весич.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
МРРБ започва стратегически трансграничен проект между България и Сърбия
Каква е средната заплата в Сърбия?
България, Сърбия или Северна Македония: Ето къде минималната заплата ще е най-висока
Китай пести милиарди долари чрез внос на петрол от санкционирани страни