Всеки ученик у нас може да ползва безплатно офис пакет на Microsoft на до 5 устройства

Всеки ученик в България може да ползва безплатно лицензиран офис пакет на Microsoft на до 5 устройства. Такива лицензи имат и 67 500 учители. Това е заложено в действащия договор между Министерството на образованието и науката и технологичната компания, съобщават на сайта си от ведомството.
Проектът на МОН за изграждане на единна национална идентификационна система в предучилищното и училищно образование и за „Дигитална раница“ за онлайн уроци, е един от най-големите в световен мащаб по отношение на внедряването над 1 милион лицензи за всички учители и ученици.
Това стана ясно на среща на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков с директора на „Майкрософт България“ Калин Димчев. Данните са на компанията и са на база проекти за електронно обучение, реализирани с различни образователни институции по целия свят.

Снимка: iStock
По време на пандемията от COVID-19 e Microsoft прави възможно онлайн обучението с IT решения.
„За нас като екип дигитализацията на образователната система е водещ приоритет и искаме да проучим най-добрите примери на глобално ниво и да обсъдим как да ги внедрим на национално“, обясни министър Цоков. По думите му затова и стратегически партньорства с водещите компании в света в сферата са от ключово значение.
ОЩЕ: Изкуственият интелект в училище: Каква е възрастовата граница за използване при учениците?
Калин Димчев и Гергана Русева от IT компанията запознаха министъра и екипа му със световните новости в областта на дигиталното обучение, някои от които още се разработват. Според тях най-новите технологии, включително изкуственият интелект, могат да намерят място в образователния процес и да улеснят работата на учителите. Изкуственият интелект може да е от помощ при създаване и структуриране на съдържание и да предостави персонализирано обучение, като автоматично анализира индивидуалния напредък на всеки ученик. Например след анализа, той може точно да определи, на какво трябва да обърне внимание в подготовката си ученика, указвайки конкретните ресурси, които да помогнат и къде се нуждае от подобрение.

Снимка: iStock
Целта е не да се замести учителят, а да му спести време, което той сега изразходва за техническа и административна дейност.
Технологията би имала приложение и във висшето образование. Например може да се ползва за синтезиране и подбор на научни данни от бази. Така ще спести време на студента или докторанта в търсене на проверена информация от научни източници, но и ще гарантира недопускането на злоупотреби с ползване на изкуствен интелект. Технологията вече може да засича плагиатство и да се ползва от преподаватели и научени ръководители при проверка на работите на студенти и докторанти.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Средният брой ученици на един учител у нас намалява осезаемо през последното десетилетие
Хиляди ученици овладяваха професии в реална работна среда
Директор замени 90% от съпорт служителите си с изкуствен интелект. Какви са резултатите?
Проучване: Изкуственият интелект ще увеличи работните места