Данните на над 630 000 албанци изтекоха в интернет

Прокуратурата в Тирана разследва предполагаемото изтичане на фискални данни на около 637 138 албански граждани, съобщава „Екзит Нюз“, предаде БГНЕС. Белгийското министерство на отбраната – жертва на кибератака
Файл в Excel, съдържащ данните на 637 138 граждани, се разпространява онлайн, най-вече чрез WhatsApp. Те са били публикувани и в няколко медийни портала. Файлът съдържа имената, идентификационните номера, месечните заплати, длъжностите и имената на работодателите на стотици хиляди албански граждани. Смята се, че той произхожда от офисите на албанските служби за вътрешни приходи. Сред остеклите данни има такива на чиновници, политици, служители в публичната и държавната администрация, както и служители в частния сектор.
В списъка, с който разполага агенция Балкан Уеб, са включени и заплатите на президента Илир Мета и премиера Еди Рама. Държавният глава има месечна заплата от 257 000 леки (2106 евро), докато премиерът Рама има 228 730 леки (1874 евро). Много по-високи заплати получават петима служители на албанската тайна служба ШИШ, чиито заплати варират от 3278 до 7377 евро.
Прокуратурата ще разследва автентичността на изтеклата информация и нейния източник.
Албанският президент Илир Мета написа във Фейсбук, че обявяването на заплатите на албанците е грубо нарушаване на свободите, човешките права и достойнство, законите и Конституцията. Мета определи скандала като престъпно деяние, което застрашава социалния мир и призова за спешно разследване.
Реагира и опозиционната Демократическа партия, която поиска премиерът Еди Рама да поеме отговорност като основен виновник и да подаде оставка заради въпросния скандал.
Бившият президент и бивш министър-председател Сали Бериша също реагира чрез публикация във Фейсбук, добавяйки, че това „за пореден път доказва черното лице на наркобоса и главата на медузата Едвин Рама“, след като осъди „този последващ голям супер скандал“. Голям теч на данни в T-Mobile в САЩ
Това е вторият случай тази година, когато Албания претърпява сериозен пробив в данните. През април в публичното пространство изтекоха данните на около 910 000 албанци. Твърди се, че тези данни са взети от гражданския регистър и са предоставени на Социалистическата партия, за да бъдат използвани в предизборната кампания. Предоставените данни са включвали техния идентификационен номер, собствено, бащино име и фамилия, дата на раждане, център за гласуване, място на раждане, код на местоживеене, номер в списъка, телефонен номер, място на раждане, работодател и дали има вероятност да гласуват за Социалистическата партия.