Банята е място, на което си струва да се обърне специално внимание при проектирането. То трябва да бъде добре изолирано, проветриво и ефективно отоплявано пространство. Грешките в дизайна могат да доведат до появата на мухъл на мокри, хладни места, от които е трудно влагата да се изпари. Как да отоплявате банята едновременно ефективно и удобно?
В новопостроените жилищни сгради подовото отопление в банята (а също и извън нея) се превръща в стандарт. То работи перфектно с отоплителни системи с ниска температура, например термопомпа или кондензен котел.
Почти всяка керамична плочка е подходяща за системи за подово отопление – както електрически, така и за вода и въздух. Керамиката перфектно провежда топлината (несравнимо по-добре от дървото или панелите), което помага да се оптимизират разходите за отопление. Под въздействието на топлина керамичните плочки за баня не се деформират и не се напукват; те също са устойчиви на влага.
Форматът, шарката и текстурата на плочките нямат значение. Широкоформатни керамични плочки, големи, средни и малки плочки, правоъгълни, квадратни или шестоъгълни плочки ще работят добре за подово отопление.
В малки бани в жилищни блокове или еднофамилни къщи всеки квадратен сантиметър е от значение. Ето защо си струва да се откажете от „обикновените“ радиатори в полза на решения, които максимизират използването на пространството, съчетавайки няколко функции. Топъл под? – великолепна идея. Нагревател с функция за сушене на кърпи? – също толкова добра идея. Топла стена в банята? – нищо не пречи. Температурата на стената може да бъде до 35ºC, докато температурата на пода не трябва да надвишава 29ºC. Благодарение на такива решения спестяваме ценно място в банята.
Пералня и сушилня в малка баня
В жилищните блокове банята често се използва като пералня и сушилня. Така че трябва да „понесе“ допълнителната влага от сушенето на текстил. И тук подовото отопление ще работи перфектно – топлината, идваща от него, се разпределя равномерно в цялото пространство и се издига нагоре.
Източник: bania24.com