Инфлацията в еврозоната се е забавила до 2,9% през октомври от 4,3% през септември, сочат окончателните данни на европейската статистическа служба Евростат. Предварителните данни също показаха забавяне до 2,9%. През 2022 г. инфлацията през десетия месец от годината беше 10,6%.
В ЕС цените са нараснали с 3,6% на годишна база през октомври – също с по-бавен темп от отчетените 4,9% през септември. За сравнение, миналият октомври инфлацията в ЕС беше 11,5%.
Най-ниски темпове се наблюдават в Белгия – страната регистрира дефлация от 1,7%, Нидерландия – също с дефлация от 1% и Дания, където цените са паднали с 0,4% на годишна база през октомври. С най-висока инфлация остават Унгария (9,6%), Чехия (9,5%) и Румъния (8,3%).
Спрямо септември годишният ръст на цените се е забавил в 22 от 27 държави членки и се е ускорил в 5 от тях.
ОЩЕ: Инфлацията в България намалява през октомври
В България инфлацията също е спаднала до 5,9% през октомври от 6,4% през септември. През същия месец година по-рано инфлацията у нас е била 14,8%.
Снимка: Евростат
През октомври за годишния темп на инфлация в еврозоната най-много са допринесли цените на услугите – с 1,97 пр.п., следвани от храните, алкохола и тютюневите изделия с 1,48 пр.п. и неенергийните индустриални стоки с 0,95 пункта. Инфлацията при енергоизточнизите отстъпва с 1,45 пр.п.
Базисната инфлация, изключваща волатилните компоненти като храни, енергоизточници, алкохол и цигари, също се е забавила през октомври до 4,2% от 4,5% през септември.
Разглеждайки отделните компоненти на инфлацията, най-голям ръст (7,4%) отчитат цените на храните, алкохола и тютюневите изделия спрямо 8,8% през септември. Услугите поскъпват с 4,6% през октомври – по-слабо, отколкото през септември.
При неенергийните индустриални стоки също се наблюдава забавяне на инфлацията до 3,5% през октомври от 4,1% през миналия месец.
При енергоизточниците е отчетено драстично забавяне. Ръстът на цените в през октомври 2022 г. е бил 41,5%, а този октомври енергоизточниците падат с 11,2%
На месечна база инфлацията и в еврозоната, и в ЕС е на ниво от 0,1% през октомври.
Снимка: iStock
По-рано в петък членът на УС на ЕЦБ Франсоа Вилроа дьо Гало заяви, че решението на ЕЦБ да спре повишаването на лихвените проценти на заседанието през октомври е напълно оправдано от забавянето на инфлацията.
ОЩЕ: За първи път от 16 месеца: ЕЦБ остави основната лихва без промяна
„Темпът, с който цените нарастват, се е забавил значително, а базисният показател се е отдалечил от върха си от пролетта. Това е доказателство за ефективността на паричната политика, което напълно оправдава паузата в затягането, която направихме при последната си среща“, отбеляза гуверньорът на Френската централна банка.
Според него ЕЦБ в момента може да бъде сигурна, че ще върне инфлацията към 2% до 2025 г., макар че добави, че институцията трябва да има търпение и да задържи лихвите на сегашното равнище „за време, в което да се усети пълното им въздействие“.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Инфлацията в еврозоната спадна до най-ниското си ниво от над 2 години
Инфлацията в еврозоната забавя рязко темпа на растеж през септември
ЕЦБ няма да успее да понижи инфлацията под 2% през следващите години, сочи проучване сред потребителите