Депутатите гласуваха на първо четене промените, касаещи дерогацията – горива от руски петрол няма да могат да се изнасят след 1 януари, а вносът на петрол от Русия окончателно ще се прекрати на 1 март.
Промените бяха приети на първо четене днес в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна.
От пети път
Това бе е петият път, в който депутатите разглеждат предложението за премахване на дерогацията, този път обаче управляващите излязоха с общ законопроект.
Ембаргото за внос на руски нефт бе въведено от Европейската комисия през март 2022 г., като идеята бе да се ограничат приходите на Кремъл, с които финансира войната срещу съседката си Украйна. България обаче поиска изключение до края на 2024 г., като мотивът на кабинета „Петков“ бе невъзможността на „Лукойл Нефтохим“ да работи с неруски петрол.
На 9 ноември „Политико“ публикува разследване, според което „Лукойл“ е използвал вратички в нормативната уредба, за да нарушава европейското ембарго, използвайки България, а Кремъл е използвал парите за финансиране на войната.
Още: Българската рафинерия „Лукойл“ заобикаля санкциите, твърди доклад
Без такса върху руския газ
Депутатите гласуваха и да отпадне допълнителната такса от 20 лв. на мегават за транзитен пренос на руски газ.
Още: ЕК обсъжда с България въвеждането на такса за преноса на руски газ
През октомври Народното събрание прие такса за вноса и транзита на руския газ през системата на България, която трябва да се поеме от руската „Газпром“. Срещу тези планове обаче възрази Унгария, която подаде жалба в Брюксел и заплаши да наложи вето върху приемането ни в Шенген.