Годишният износ на Китай се сви за първи път от 7 години през 2023 г., въпреки че доставките през декември надминаха очакванията, показват данни на митниците, цитирани от CNBC.
Миналият месец износът на страната, измерен в щатски долари, е нараснал с 2,3% на годишна база, което е повече от увеличението от 1,7%, прогнозирано от проучване на Reuters. Вносът се е увеличил с 0,2% през декември спрямо година по-рано, което по-малко от очакваното от анализаторите повишение с 0,3%.
За цялата 2023 г. обаче износът е намалял с 4,6%, което е първият подобен годишен спад след този от 7,7% през 2016 г., според данни на Wind Information. Вносът е намалял с 5,5% миналата година. Последният им спад на вноса беше през 2020 г., годината, когато започна пандемията от COVID-19.
Търговията на Китай с основните му партньори намаля през 2023 г., тъй като търсенето на китайски стоки спадна на фона на по-бавния глобален растеж.
Снимка: iStock
Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (ASEAN) е била най-големият търговски партньор на Китай на регионална база през 2023 г., следвана от ЕС.
На държавно равнище САЩ остават най-големият търговски партньор на Китай.
Голям ръст на търговията е регистрирана с Русия, като износът на Китай за страната се е покачил с почти 47% през 2023 г., а вносът се е повиши с почти 13%.
„Китайските производители очакват производството да нарасне през 2024 г. на фона на прогнозите за по-стабилно търсене в световен мащаб, по-високи клиентски разходи и инвестиции в нови продукти“, посочи Caixin в съобщение за декемврийския си индекс на мениджърите по покупки в сектора на производството.
Икономиката на Китай отбеляза по-бавно от очакваното възстановяване от пандемията, но вероятно приключи 2023 г. с около 5% растеж. Националното статистическо бюро трябва да публикува официалните данни за БВП в сряда.
„Слабото вътрешно търсене кара конкурентните фирми в Китай да се разширяват на световния пазар. Това помага за ограничаване на инфлацията в останалата част от света“, смята Живей Джан, президент и главен икономист в Pinpoint Asset Management.
Снимка: iStock
„Но износът като стълб за растеж в Китай не е достатъчно силен, за да стимулира общото вътрешно търсене. Подкрепата от разширяването на фискалната политика е от решаващо значение“, отбеляза той.
Китай, най-големият вносител на петрол в света, заяви, че търсенето му на суров петрол е спаднало със 7,7% през 2023 г. Износът на Китай в повечето продуктови категории спадна през 2023 г., като сред малкото изключения са машините, лодките и домакинските уреди.
Автомобилният сектор продължава да носи позитиви, като износът е нараснал с 69% през 2023 г. спрямо 2022 г., сочат данни на китайските митници. Очаква се Китай да изпревари Япония като най-големият износител на автомобили в света през 2023 г.
Бързият растеж на пазара на електромобили, както и търсенето от Русия помогнаха за увеличаване на износа на автомобили от Китай, казва Сара Тан, икономист в Moody’s Analytics.
„След нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. много производители на автомобили напуснаха страната като китайските производители запълниха тази празнина“, коментира тя в имейл. „През първите 11 месеца на 2023 г. доставките на автомобили за Русия са се повишили около 6 пъти спрямо 2022 г. в стойностно изражение.“
Източник: CNBC
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Износът на Китай бележи ръст за първи път от седем месеца
Вносът в Китай изненадващо нарасна, докато износът спадна с повече от очакваното
Промишленият сектор в Китай през ноември расте с най-бърз темп от близо 2 години
Най-големите страни, потребителки на въглища в света, няма да се откажат от изкопаемите горива скоро