Петимата най-богати хора в света са удвоили общото си богатството от 405 милиарда долара до 869 милиарда долара от 2020 г. насам. Тяхното богатство е растяло с 14 милиона долара на час. На този фон близо пет милиарда души са станали по-бедни. Това разкрива най-новият доклад на Oxfam – неправителствената организация за борба с бедността, посветен на нарастващите неравенства в световен мащаб.
В очакване на първия трилионер
Ако настоящите тенденции се запазят, то в рамките на едно десетилетие светът ще бъде свидетел на първия си трилионер (притежаващ състояние от или над 1000 милиарда долара), пише още в доклада. По отношение на бедността обаче – тя няма да бъде изкоренена още 229 години.
Още: Кой е най-богатият човек в Азия?
Докато милиардери от цял свят обсъждат геополитически и икономически предизвикателства на започналия вчера в Давос Световен икономически форум, докладът на Oxfam се спира на мащабните неравенства между най-богатите и най-бедните слоеве от населението.
Седем от десетте най-големи корпорации в света имат милиардер като изпълнителен директор или основен акционер. Тези корпорации имат обща оценка от 10,2 трилиона долара – сума, която надскача общия брутен вътрешен продукт в рамките на година на всички страни от Африка и Латинска Америка, пише още в доклада.
„Свидетели сме на началото на едно десетилетие на разделение, тъй като милиарди хора поемат икономическите удари от пандемията, инфлацията и войната, докато богатството на милиардерите процъфтява. Корпорациите доставят повече приходи за тях за сметка на всички останали“, заяви Амитаб Бехар, временно заемащ поста на изпълнителен директор на Oxfam.
Още: Забогатяха ли руските олигарси през 2023 г.?
Силният скок на изключителното богатство през последните три години се затвърди, докато глобалната бедност остава затънала на нивата си отпреди пандемията. Милиардерите сега са с 3,3 трилиона долара по-богати в сравнение с 2020 г. Богатството им е нараснало три пъти по-бързо от темпа на инфлация, отчита Oxfam.
Според организацията „въпреки че представляват едва 21 процента от световното население, богатите страни от Глобалния север притежават 69 процента от световното богатство и са дом на 74 процента от милиардерите по света.
Притежаването на акции облагодетелства предимно най-богатите. Най-богатият 1 процент от хората притежава 43 процента от всички глобални финансови активи. Те държат 48 процента от финансовото богатство в Близкия изток, 50 процента в Азия и 47 процента в Европа.
Големите корпорации са се насочили към рекордни печалби през 2023 г. Най-големите 148 корпорации в света заедно са имали 1,8 трилиона долара общи нетни печалби през първите пет месеца на 2023 г., което е представлявало скок с 52 процента спрямо средните им нетни печалби през периода 2018 – 2021 г.