През 2022 г. средното почасово възнаграждение на мъжете е с 12,6 на сто по-високо от това на жените. Това показват данни за заплатите на Националния статистически институт (НСИ), публикувани във фейсбук страницата му.
Къде разликата е най-голяма?
Най-голяма – 30,2 на сто, е разликата в почасовото заплащане в полза на мъжете в сектор „Финанси и застрахователни дейности“. В сектор „Хуманно здравеопазване и социална работа“ средното почасово възнаграждение на мъжете е с 24 на сто по-високо от това на жените, в „Култура, спорт и развлечения“ – с 20,8 на сто.
В секторите „Административни дейности и спомагателни дейности“ и „Строителство“ почасовото заплащане на дамите е по-високо от това на мъжете – съответно с 20 на сто и с 16,1 на сто.
Още: Обвързано ли е влизането в еврозоната с минималната заплата?
Последните данни за Европа от 2021 г. сочат, че най-осезаема разлика във възнагражденията по полов признак се наблюдава в Естония (20,5 на сто), Австрия (18,8 на сто) и Швейцария (17,7 на сто), докато най-равнопоставени са служителите в Люксембург, Румъния и Словения, респективно с – 0,2 на сто, 3,6 на сто и 3,8 на сто отклонения. България се нареждаше в средата на класацията с 12,2 на сто разлика в заплащането.
НСИ обяви колко е средната заплата в България