Озовавате се пред заключената врата на апартамента си без ключове посред нощ? Или сте загубили ключа от връзката? Преди да търсите аварийни ключари, опитайте се сами да отворите ключалката. Най-разпространеният тип брави за дома и офиса е щифтовата цилиндрична брава, която може да се отвори сравнително лесно с кука, която може да се направи от наличните инструменти.
Въпреки че процесът е лесен, избирането на ключалка изисква много търпение.
1. Разберете как работи вашият механизъм. Ключалката с щифтов цилиндър се състои от цилиндър, който се върти в корпуса си. Когато ключалката е затворена, цилиндърът се заключва на място с поредица от щифтове, разделени на две. Горната част на щифта във всяка двойка преминава през цилиндъра и през тялото, предотвратявайки завъртането на цилиндъра. Когато е поставен правилният ключ, щифтовете се придвижват нагоре до точно положение, при което горната част на щифтовете вече не пречи на цилиндъра да се завърти и ключалката може да се отвори.
Обърнете внимание на петте щифта от две части. Жълтите щифтове минават през цилиндъра и сребърния корпус около него. Пружините държат щифтовете на място.
Когато се постави правилният ключ, жлебовете и зъбците на ключа избутват щифтовете в правилната позиция, в която жълтите щифтове са изцяло извън цилиндъра, позволявайки му да се завърти и по този начин да се отвори ключалката.
2. Купете комплект ключалка. Всяка ключалка служи за различна цел. Обтегачът служи за оказване на натиск върху цилиндъра при завъртане. Професионални ключалки и обтегачи могат да бъдат закупени в комплект.
3. Поставете обтегача в дъното на ключалката.
4. Определете в каква посока трябва да се върти цилиндърът, за да се отвори. Ако използвате ключалката често, трябва да знаете в каква посока се върти. Ако не знаете, тогава първо опитайте по часовниковата стрелка и след това обратно на часовниковата стрелка. Отначало цилиндърът ще се завърти буквално с няколко милиметра, докато спре. Опитайте се да усетите колко стабилно е спрял цилиндърът. Ако цилиндърът се завърти в грешна посока, той рязко и здраво ще спре, но ако цилиндърът се завърти в правилната посока, тогава ще почувствате свободно завъртане.
Някои брави, особено катинарите, се отварят независимо от посоката на въртене на цилиндъра.
5. Затегнете леко обтегача в правилната посока и задръжте. Напрежението на въртящия механизъм може да варира. Започнете с малко натиск.
6. Натиснете надолу ударения щифт с достатъчно натиск, за да надвишите налягането на пружината. Не забравяйте, че щифтът е от две части. Вашата задача е да избутате горната половина на щифта напълно от цилиндъра. След като спрете да натискате щифта, долната част трябва да се върне в първоначалното си положение, а горната, благодарение на опъването с втория главен ключ, трябва да щракне на място и остава в тялото. Трябва да чуете леко щракване, когато горният щифт удря повърхността на цилиндъра, докато пада.
7. Докато държите обтегача, повторете последните две стъпки с останалите щифтове. Задържането на обтегача е много важно, в противен случай „поставените на място“ горни щифтове ще паднат в цилиндъра и ще трябва да започнете отначало.
8. Завъртете цилиндъра с обтегача докрай и отворете ключалката. След като всички горни щифтове са „на място“, можете да завъртите цилиндъра и да отворите ключалката.