Спад на промишленото производство през февруари в рамките на 8,3% на годишна база, отчита Националният статистически институт (НСИ). Свиването на индустрията се задържа за 14-и пореден месец, е видно от данните. Основно влияние за пореден месец оказват сривът при добива ва въглища, както и при производството на тютюневи изделия.
Графика: НСИ
Най-съществено е намалението при добивната индустрия – с 20,8% спрямо февруари 2023 г. Влиянието е от въглищната индустрия, където спадът е от 64% и е повлиян от намаленото производство на електроенергията през последните месеци след стабилизирането на енергийните пазари. Съответно НСИ отчита и спад от 20,7% на годишна база и при производството и разпределението на електрическата, топлинната енергия и газ.
Що се отнася до отделните сектори се срива производството на превозни средства (без автомобили), като спадът там е почти 38% на годишна база, както и при производството на тютюневи изделия – спад от 35,3%. Същевременно има повишение при производството на основни метали – с 23,3% и на дървен материал и изделия (без мебели) – с 9,2%. С почти 8% нараства производството на компютърна и комуникационна техника, сочи още статистиката.
На месечна база няма изменение в нивото на индекса, като се отчита спад от 9,8% при добивната промишленост, като основната причина отново е сривът при добива на въглища (с 33% спрямо януари 2024 г.), и от 0,8% при производството и доставката на електро- и топлоенергия и газ. На обратния полюс е производството на тютюневи изделия, където има ръст от 29,4% и на компютърна и комуникационна техника (18,6%).
Източник: НСИ
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Годишен спад е отчетен в промишленото производство в България през декември 2023 г.
Промишленото производство расте с 2,6% през октомври, но бележи спад на годишна база
България в топ 5 по най-голям спад на индустриалното производство в ЕС
Българското производство продължава да се свива
Седми пореден месец на спад в българското производство