Арбитражният съд при Българската търговско-промишлена палата е постановил, че фирмата собственик на „Параходство Български морски флот“ АД – „Кей Джи Маритайм Шипинг“ АД, притежавана от Кирил и Георги Домусчиеви, дължи на държавата малко над 25,3 млн. лева неустойка по договора за приватизация, предаде юридическият сайт lex.bg.
Агенцията за публичните предприятия и контрол (бившата Агенция за приватизация) претендираше за над 52,2 млн. лева неустойка от купувача на БМФ. Домусчиев ще трябва да плати 52 млн. лв. неустойка за приватизацията на БМФ
По информация на правния портал, решението от близо 60 страници, е постановено единодушно от арбитражния състав.
Делото пред Арбитражния съд започна през октомври 2019 г., след като агенцията предявява неустойката и „Кей Джи Маритайм Шипинг“ АД завежда отрицателен установителен иск. Фирмата на братя Домусчиеви твърди, че не дължи исканите от агенцията 52,2 млн. лева, включително е навел доводи, че уговорената в договора за приватизация неустойка е нищожна, а и при всички случаи е изпълнил далеч повече от това, което агенцията е зачела.
Договорът за приватизацията на БМФ е от август 2008 г. Тогава 70% от него бяха продадени на германско-българския консорциум „Кей Джи маритайм шипинг“ срещу 440.1 млн. лева. През 2013 г. собственик на дружеството стана българският партньор и гарант в сделката – „Адванс пропъртис“ ООД. Това е холдингът, който обединява голяма част от бизнеса на братята Кирил и Георги Домусчиеви. Домусчиев контролирал и държавния дял в БМФ
Спорът между купувача и агенцията е за поддържане на средногодишен общ тонаж на корабите на дружеството не по-малък от 1 300 000 DWT, за срок от 10 години.
По делото, освен две подробни комплексни експертизи, с които арбитражният състав се е съобразил, са разпитани свидетели на страните и са приети десетки писмени доказателства, които потвърждават, че отчетения от „Кей Джи Маритайм Шипинг“ АД и реално поддържан в „Параходство Български морски флот“ АД среден тонаж на корабите, е бил с над 200 000 тона по-голям от този, който е приела Агенцията за публичните предприятия и контрол. По данни на дружеството, към настоящия момент, то притежава флот от близо 1 500 000 DWT, при средна възраст на корабите от 7 години.
Искът на държавата беше заведен буквално в последния момент. Официална кореспонденция в рамките на държавната администрация показва, че подозрителна роля като фактор, който забавя процес, има бившият вицепремиер в кабинта Борисов 3 – Марияна Николова. Тя бе от квотата на „Обединени патриоти“ и наследи Валери Симеонов в правителството. Опита ли Марияна Николова да спаси 52 млн. лв. на братя Домусчиеви?
По информация на правния портал решението на арбитража е постановено през декември 2021 г. То е окончателно, задължително за страните и подлежи на принудително изпълнение, но всяка от двете страни по спора има процесуалната възможност да поиска отмяната му в следващите 3 месеца.
Евентуална отмяна на решението означава, че ще отпадне и задължението на „Кей Джи Маритайм Шипинг“ АД да заплати неустойка от над 25,3 млн. лв. и би отворила възможността да се преразгледа и въпросът за нищожността на клаузата за неустойка по договора, което би могло сериозно да засегне интересите на държавата.
Ако бъде уважено възражението за нищожност на неустойката, на практика ще означава, че държавата вече няма да има вземане срещу купувача по договора, посочват от правният сайт.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Защо държавата позволява участие в обществени поръчки на фирми на Домусчиеви при спор за дължими милиони?