Природният газ в България ще поевтинее през ноември. „Синьото гориво“ ще се продава на топлоелектрическите централи и газоразпределителните дружества у нас, на цена от 93.19 лева за мегаватчас, или с 1.35 лева по-евтино от октомври, когато газът се търгуваше по 94.54 лева за мегаватчас. Изненадата е огромна: поевтиняването от 1,5% идва на фона на очакванията за поскъпване с около 30%.
Намалената цена е постигната след преговори с руския доставчик „Газпром експорт“, при които са изгладени спорни моменти и това е отворило възможност да се доставят допълнителни евтини количества природен газ за страната ни, съобщиха на извънреден брифинг в Министерски съвет представители на енергийния сектор и социалният министър Гълъб Донев.
След провеждането на тези преговори с „Газпром експорт“ бе постигнато това намаление. По този начин се спестяват 40 млн. долара на потребителите на природен газ в страната, уточни изпълнителният директор на „Булгаргаз“ Николай Павлов. Той добави, че преговорите за допълнителните количества природен газ и постигнатото намаление са се водили през последните 1-2 месеца.
„Булгаргаз“ са искали 124,76 лв. за мегаватчас в началото на октомври, но днес са предложили цена от 119,18 лв. за мегаватчас заради променена обстановка на пазара. Впоследствие по-късно днес държавният газов доставчик се е коригирал заради допълнителната договорка с „Газпром“ – че неприети в миналото количества газ от България сега ще дойдат на по-ниска цена. Въпросните количества ще бъдат по-евтини, защото са договорени през 2020 г. при много различни пазарни условия – когато пандемията блокира икономиките, а цените на горивата паднаха до рекордно ниски нива.
„По този начин спестяваме на потребителите 40 млн. долара“, обяви шефът на „Булгаргаз“. По думите му българските потребители ще плащат два пъти по-ниска цена от тази на европейските газови пазари. Постигната цена за страната ни е 47,65 евро за мегаватчас. Доставките в Европа са за около 91 евро за мегаватчас през ноември, обясни още Павлов. Газът в Европа удари пореден рекорд, идва тежка зима
Изпълнителният директор на „Булгаргаз“ Николай Павлов уточни, че дружеството разполага с количества в Чирен с 15% повече от миналата година и тези, които имат договори, имат гарантирана доставка. Според него за декември цената на газа може да падне още – под 93 лв. Защо изпускаме 4 пъти по-евтиния газ от Азербайджан?
Топлофикациите и хората засега си отдъхват
Постигнатото задържане на цените на нивата от месец октомври е много важно както за бизнеса, така и за обикновения потребител. С днешното решение няма да се наложи КЕВР да определи нови, значително по-високи цени на парното в началото на зимния сезон. Запазва се досегашното поскъпване на цените, което също е значително в последните няколко месеца. Сметките за газ на домакинствата скачат с 80%
Сегашното решение е много важно за топлофикационните дружества у нас, обясни по време на брифинга и председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране доц. Иван Иванов. Според него едно ново увеличение от 33% в цената би било катастрофално за топлофикациите, особено за „Топлофикация София“. Извън топлофикационните дружества решението ще повлияе и върху цените за всички потребители на природен газ у нас, добави Иванов. С колко ще скочат сметките за парно?
Гълъб Донев увери, че правителството и КЕВР ще направят всичко възможно, за да могат потребителите да не бъдат подлагани на голямо поскъпване.