Държавата да преустанови мярката за запазване на заетостта 60/40 и средствата да се насочат за подкрепа на бягащите от войната украински граждани, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ). „Това са 300 милиона лева в бюджета на Националния осигурителен институт, които са достатъчни, за да финансират подкрепа на потенциално голям брой пристигащи у нас бежанци“, посочва икономистът Петър Ганев, цитиран от БНР. ИТ секторът може да вземе на работа 30 000 украински бежанци
От Института за пазарна икономика предлагат подкрепата за бежанците да бъде в две посоки – първата е осигуряване на адекватни условия за настаняване и втората – бързото уреждане на статут и получаване на работа. В анализа си Петър Ганев отбелязва, че у нас са необходима по-бързи административни процедури и финансиране. Той посочва, че в другите държави е видно, че голяма част от украинците влизат като икономически мигранти, а не със статут на бежанци, като дава пример с Полша, където това се посочва като най-простото и работещо решение за бягащите от войната украинци.
Затова от Института за пазарна икономика обръщат внимание, че е важно максимално облекчаване и ускоряване на всички процедури, за да може бежанец да си потърси работа „на светло“, да отвори банкова сметка и да има достъп до здравеопазване и образование.
От ИПИ вече повече от година изразяват мнение, че е време за край на мярката 60/40, с аргумента, че изкуственото запазване на заетостта в сектори или предприятия, ударени тежко от „класическа“ криза, може да бъде много опасно. Българският бизнес може да даде работа на около 200 000 украинци
Предложението остатъкът по мярката да бъде пренасочен към бежанците се поддържа и с мотива, че НОИ има нужната мрежа и капацитет да действа максимално ефективно и да избегне затъване в административни процедури. Според икономистите мярката 60/40 и без това отдавна е изгубила своя смисъл и е пред прекратяване в средата на годината, и е по-добре да се трансформира още сега и ресурсът да се насочи там, където има обективна нужда.