Автобусни превозвачи вдигат цените на билетите

Автобусните превозвачи започват поетапно повишение на цените на билетите – както за градските, така и за междуселищните пътувания, обявиха от бранша. 142 автобусни превозвачи си разделиха 9,3 млн. лева
Като причини превозвачите посочват коронакризата, намаленият брой пътници и високите цени на горивата. От Конфедерацията на автобусните превозвачи ще продължат разговорите си с институциите, за да се разбере дали се предвижда субсидиране на междуселищните превози, предаде БНР.
От Конфедерацията на автобусните превозвачи са разговаряли с министъра на транспорта Николай Събев и имат неговото одобрение, за да може да се облекчи бюджета, обясни Магдалена Милтенова председател на Конфедерацията.
Тя каза още, че и това повишение на цените за превоз, което ще е с около 50 процента и то на местата където това е възможно, няма да реши проблема и бизнеса ще продължи да изпитва трудности, заради високите цени на горивата и особено на метана: „Знаете, че за междуселищните автобусни линии не беше гласуван бюджет в Закона за бюджета, така че ние нямаме никаква друга алтернатива в момента, освен да започнем поетапно увеличаване на цените“, заяви тя.
Милтенова изтъкна още, че не навсякъде цената на билетите ще бъде завишена и че най-вероятно поскъпването на билетите ще се става поетапно.
„Ще продължим разговорите в тази посока с Министерство на транспорта, съответно финансите, за подпомагане на автобусните превози, междуселищни автобусни линии, защото там проблемът е още по-сериозен. Знаете, че там няма финансиране, така или иначе“, добави тя.
От бранша очакват подкрепа от държавата, за да може хората от населените места да имат осигурена транспортна услуга и повишението на цената за превоз да е минимално за пътниците. Превозвачи от Югозапада са пред фалит заради цените на горивата
Давайки пример с Благоевград, Милтенова посочи, че в там автобусните превозвачи работят на цена от 0,80 лв. от много години и че с обявеното сега увеличение, цената става 1,20 лв., което, както подчерта – е крайно недостатъчно, предвид разходите, които се генерират.