„През Националния план за възстановяване и устойчивост приехме цели, свързани с намаляване на емисиите, но това не означава задължително извеждане от експлоатация на въглищните мощности. Означава режим на работа, в който енергията от чисти източници да е основният дял, без това да засяга работещите във въглищния сектор“. Това заяви вицепремиерът и министърът на околната среда и водите Борислав Сандов пред участниците в Националната конференция, посветена на работеща България и бъдещето на труда, която се провежда в София. Масово поставяне на слънчеви панели по покривите предлага Сандов
Той увери участниците във форума, организиран от КНСБ, че правителството търси най-добрите решения. „Търсим решения, които не ощетяват всички, а напротив, дават гаранции за всички“, каза той. Пламен Димитров: Няма работни места на мъртва планета
Сандов е категоричен: „Зелената икономика създава повече работни места, при това, работни места, които са с по-добро качество“.
По думите му, държавата ще направи всичко възможно да няма ощетени в прехода и че преходът няма да е от днес за утре, а ще бъде извършен плавно. Сандов посочи и как – инвестирайки в отрасли, които да могат да създават качествени работни места и постепенно излизайки от въглищната енергетика и по-специално от въгледобива.
България е поела цели за преход от въглищна към нисковъглеродна икономика, които са значително по-далечни, в сравнение с тези на други европейски държави, включително и съседни като Гърция, Румъния, Сърбия, отбеляза екоминистърът.
Той съобщи още, че миналата седмица са обсъждани териториалните планове за въглищните региони и в момента се финализират, предстои да бъдат обсъдени в рамките на юни и очакванията са през лятото да бъдат одобрени, след което да може да се ползва публичния ресурс за трансформацията.
Вицепремиерът подчерта, че устойчивото развитие се крепи на 3 основни стълба – социалният, икономическият и екологичния и когато един от тях не работи, просто падаме от столчето. Как да направим сградите енергийно ефективни, дори да не сме богати?
Според него обяснението за намалението на емисиите е в икономическия стълб, а не заради екологичния. Дали беше справедлив икономическият преход на страната няма еднозначен отговор и в някои аспекти не беше, отбеляза Сандов. „Затова, учейки от онези уроци, трябва да направим така, че преходът да е справедлив, да не е за сметка на социалния стълб, оправдавайки икономическия и екологичния“, заключи той.