Населението става все по-необразовано, алармира председателят на НСИ Сергей Цветарски по време на кръгла маса, посветена на демографските ни проблеми. Според него големият проблем на България е не толкова в намалелия брой на населението, колкото в това, че се влошава структурата му. Ето кои са българските думи на 2021-ва
„Преди прехода към демокрация имахме завидно ниско ниво на неграмотни хора, сега е ужасяващ делът на неграмотните хора в България“, посочи той. По думите му, самото образование произвежда полуграмотни и функционално неграмотни хора. „Какво да говорим после, когато те се включат в трудовия процес“, добави с тревога статистикът.
Шефът на НСИ обърна внимание, че всяка една демографска политика до момента се е провалила и обясни защо: „Демографска политика няма, по-скоро можем да говорим за демографски ефект от съвкупното действие на всички останали секторни политики“.
Пронаталистичните действия, според него, са несъстоятелни. „Тези политики са насочени към раждането на дете, а какво става след раждането? Политиката трябва да е насочена към грижата за вече роденото дете“, заяви Цветарски.
„Демографската политика би трябвало да е фокусирана върху синхронизирането на ефектите от останалите секторни политики и за съжаление те отсъстват или действат несинхронизирано, а резултатът е това, което виждаме в демографията“, каза той.
Цветарски посочи още, че раждаемостта на българките е по-висока от средната за ЕС, но имаме проблем – жените във фертилна възраст намаляват, заради миграцията и подчерта, че миграцията е заради икономическа, социална, битова и всякаква друга несигурност в България. „Всичко това е резултат от секторните политики, които не работят или когато работят не работят в синхрон“, коментира председателят на НСИ. Всеки пети в България живее под прага на бедност
Той апелира към политиците и държавниците да направят така, че хората да имат възможност да реализират желаният от тях брой деца и още по-важното – да могат да ги отгледат като пълноценни граждани на държавата.
Повече за кръглата маса „Демографията – ключ към бъдещето на България“, четете ТУК.