След повече от 100 дни от началото на войната в Украйна и последвалите санкции срещу Русия, клиентите на заведенията в Москва все още могат да си поръчат вносен алкохол, но запасите стремително се изчерпват, пише Reuters.
„Някои заведения се бяха запасили добре с вносен алкохол, когато всичко това започна, но доколкото знам, след 24 февруари няма нови потвърдени поръчки за доставки“, споделя Александър Скрипкин, управител на два бара в Москва.
По думите му алкохолът, произведен от чуждестранни компании, в момента е с между 20 и 50% по-скъп. А цените на местните марки бира сега са малко по-ниски от тези, на които се продаваха вносните преди началото на войната.
Редица чуждестранни компании вече напуснаха Русия, а доставките по море намаляха. Това се отрази зле на заможните руснаци, свикнали да консумират марков вносен алкохол.
Най-тежко е положението с бирата
„Съжалявам, това беше последната бутилка с чешка бира, която имаме“. С тези думи се обърна сервитьор към разочарован клиент на ресторант в центъра на Москва, месец след началото на войната и сериозните санкции срещу Русия, цитира Reuters. Пивоварните гиганти напускат Русия
„Крайно безрадостно е положението с бирата. Не говоря само за Paulaner, Pilsner Urquell и други бири. Не съм сигурен, че няма да свърши и руската бира. Има проблеми не само с вноса на бира, но дори и с този на хмел“, споделя 36-годишният компютърен специалист Антон, работещ за държавна финансова организация в Москва.
Още в началото на април от Съюза на руските пивовари обявиха, че местните производители на бира ще имат сериозни проблеми през лятото, когато запасите им от хмел свършат. Руските пивовари са силно зависими от вноса на хмел и на други суровини, нужни за производството на бира. „Най-сериозните проблеми има с трансакциите към доставчиците в Европа и Америка, както и с нарушените вериги на доставки“, обясняват от Съюза на руските пивовари. Русия има остаряла икономика, не създава нови стоки
Големи производители на бира напуснаха Русия
В края на март Carlsberg обяви, че напуска Русия, след като по-рано за изтегляне от руския пазар съобщи и Heineken. За Carlsberg, чуждестранната пивоварна с най-големи експозиции в Русия, това означава огромни загуби. Концернът държеше 27% от руския пазар чрез подразделението си „Балтика“ – най-големия производител на бира в Русия. Heineken окончателно напуска Русия, ще изгуби 400 милиона евро
Руският пазар напуска и белгийската InBev. Втората по големина пивоварна компания в Русия беше съвместно дружество на турската Anadolu Efes. В края на април белгийците обявиха, че водят „активни преговори“ с турския си партньор, който да купи дела им. Преди това от InBev са поискали от Anadolu Efes, да спре лиценза за производство и продажба на бира BUD в Русия.
Преустановено е доставянето на вносен алкохол за Русия
Най-големите в света компании за превоз на товари по море, включително трите водещи – MSC, Maersk и CMA CGM, временно преуставновиха превозите на товарни пратки за и от Русия. Страните от ЕС, граничещи с Русия и Беларус, забраниха достъпа на товарни превозни средства с руска и беларуска регистрация до териториите си. Празни рафтове и недостиг на стоки в Русия
Така „пресъхнаха“ доставките на вносен алкохол за Русия, но най-нещастни са любителите на бирата. По думите на барман в заведението в английски стил White Hart Pub в центъра на Москва вече няма Guinness и няма да има, поне засега. Diageo, която произвежда водка Smirnoff и Guinness, още през март спря целия износ за Русия, както и местното производство на своите бири.
Но Guinness, който има едногодишен срок на годност, когато се съхранява в кегове, все още беше наличен в две кръчми наблизо, където барманите казаха, че продават запасите от тъмната бира с малка надежда, че скоро ще бъдат попълнени. „Имаме запаси, които трябва да са достатъчни за половин година“, казва представител на вносителя на бира Nice Beer, базиран в московско предградие.
Складовете са почти празни, а ресторантите продават стари запаси, каза Сергей Миронов, омбудсман на ресторантьорския бизнес в Москва, предаде държавната информационна агенция РИА.
Тъй като чуждите алкохолни потоци пресъхват, баровете и магазините обмислят местно произведени напитки. „Започнахме да търсим местни алтернативи на чуждестранните бири и в резултат на това изборът се промени драстично. Вносният алкохол вече е с 20-50% по-скъп, докато местните бири са малко по-евтини от вносните преди 24 февруари“, казва Скрипкин.
Дали по-заможните руснаци ще се радват скоро на вносния алкохол? Отговорът е – вероятно не, поне засега.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Шокиращ скок на цените в Русия
McDonald’s обяви за продан ресторантите си в Русия
Предстои поскъпване на алкохола
Coca-Cola и Carlsberg затвориха заводите си в Украйна?