До 12 месеца вероятно ще започне рецесия – първо в САЩ, след това и в ЕС, прогнозира в подкаста на БНР „На всяка цена“ Стоян Панчев, съосновател на Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП). Според него следващите 10 години ще са белязани с висока инфлация. „Предстоят трудни години за световната икономика“, заяви икономистът, като според него решението е скъсени вериги за доставки. По думите му не е изненада и поредната политическа криза у нас, тъй като сме свидетели на пълно пренареждане на политическите настроения. Икономиката навлиза в тежък период, заплашва ни стагфлация
Цената на политическата криза у нас?
Според експерта от настоящата политическа ситуация в България може да се извлекат и позитиви. Като изявен противник на влизането на страната в Еврозоната, единият от тях е запазването на валутния борд. „Благодарение на борда са невъзможни прекомерните харчове“, категоричен е Панчев. По думите му независимо кое е правителството, то би направило предизборна актуализация на бюджета, защото ни и предстои нов парламентарен вот. И добави, че предложените от кабинета антикризисни мерки са проинфлационни.
България отблъсква чуждестранните инвеститори
Предвид войната в Украйна политическата криза разваля още повече инвестиционната привлекателност на страната ни. А по думите му тя може да се възползва от нишите на скъсяването на веригите за доставки. Друг негатив е, че от десетилетия не могат да се решат структурни проблеми в икономиката ни, като застаряващото население, което не може да потребява много. Това прави България още по-непривлекателна за чуждестранните инвеститори. Големи френски компании местят заводите си от Китай в България?
Ще отидат ли парите от Плана за възстановяване дарение за Украйна?
Една от идеите, според Стоян Панчев, е да се пренасочат парите за българския План за възстановяване и устойчивост към Украйна. Така по думите на експерта, ще се помогне на Киев да плаща за функционирането на държавата – т.е. за разходи като поддържане на здравната, социалната, пенсионната и образователната система, но не помощ за купуване на военно оборудване. Ако страната ни не получи пари по Плана за възстановяване, няма да има необходимост да участва в погасяването на общоевропейския дълг, чрез който се финансират плановете на всички страни членки. Кой е най-големият риск за световната финансова система според Фед?
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Прехвърлянето на заводи от Китай в Европа ще струва скъпо
България и Източна Европа могат да спечелят след кризата с Covid-19
Инфлацията в САЩ – близо до 41-годишен връх
Бързото поскъпване на долара е риск за световната икономика
Фед на САЩ повиши основната американска лихва с 50 базисни пункта