Пристанището, което превръща Истанбул във Венеция на Изтока

Модерно пристанище в Истанбул с подземен терминал, ресторант на знаменит готвач и търговски център посреща още един круизен кораб с 5000 пътници, който носи още приходи на турската туристическа индустрия, разказва в свой репортаж AFP.
Поразен от COVID-19, туристическият сектор в Турция може да получи шанс от приходите, генерирани в Галатапорт, който отвори врати през 2021 г. – година по-късно от планираното поради пандемията. Коронавирусът съсипа туризма в Истанбул
„Корабите започнали да пристигат един след друг“ след отварянето на съоръжението през октомври. „Галатапорт се превърна в лице на туризма“, казва пред AFP Фиген Аян, главен пристанищен офицер в Галатапорт.

20-етажният круизен лайнер Costa Venezia от Италия превозва пътници от 11-дневно пътуване до Егейско море, когато хвърля котва в Галатапорт, като подвижното му мостче се свързва директно с футуристичния подземен митнически терминал. 323-метровият кораб започва пътуванията си именно от Галатапорт и е най-големият плавателен съд, акостирал в турското пристанище.
Целта е Истанбул да стане най-добрият град, който приема подобни круизни кораби, каза по-рано министърът на културата и туризма.
Според експерти Галатапорт ще вдъхнови подобни проекти в чужбина, превръщайки историческото пристанище на града в круизно пристанище от световна класа. Новото луксозно пристанище на Истанбул
Пристанището е дом на търговски център, хотел, културни заведения и ресторант, собственост на турския месар Нусрет Гьокче, по-известен като Salt Bae, звездата в социалните мрежи, която поръсва сол върху пържоли пред известни клиенти. „Галатапорт Истанбул е много повече от круизно пристанище“, казва Аян.
Щедри пътници
Около 30 круизни кораба са акостирали до момента в Галатапорт, а се очакват още 200 до края на годината. Те ще докарат общо 450 000 пътници. Пристанището си поставя амбициозна цел – 1,5 милиона круизни пътници и 25 милиона посетители годишно.
Пандемията предизвика хаос в световната круизна индустрия, тъй като някои от плавателните съдове бяха засегнати от огнища на вируса, а няколко държави дори ги забраниха. „Сега можем да кажем, че оставихме пандемията зад гърба си и че круизният сектор, който е важен сегмент от туризма, се съживи и задвижи“, казва ръководителят на Галатапорт.
В круизната индустрия пристанищата, които са начални и крайни точки на круизите, се определят като „пристанища на произход“. Пътниците, които започват и завършват пътуването си от главното пристанище, харчат 4 пъти повече от транзитния пътник, пристигащ за ден, и 8 пъти повече от турист, идващ в града от други маршрути, в допълнение към разходите за настаняване и полет.
„Ако редовен турист харчи 62 долара на ден, пътник от круиза харчи 400 долара. Той харчи до 8 пъти повече за един ден“, посочва Аян. Туристите в Истанбул скоро ще са повече от жителите му
Модерното пристанище е построено от турската Doğuş Group и Bilgili Holding с инвестиция от 1,7 милиарда долара. Наричат го един от най-големите крайбрежни проекти в света.
Благодарение на него отново е отворена 1,2-километровата брегова линия, която е била забранена за обществено ползване в продължение на 200 години.

Екологични тревоги
Но не всички приемат новото пристанище толкова позитивно. Според някои то представлява риск за околната среда.
Круизите застрашават морския живот, изхвърляйки големи количества отпадъчни води и други отпадъци, твърди Мухарем Балджи, доцент по биология в Истанбулския университет. „Екологичната цена на круизите е 7 пъти по-висока от финансовата възвръщаемост, която те осигуряват“, изтъква Балджи пред AFP. Истанбул е заплашен да остане без вода
Големите кораби бяха забранени от Венеция миналата година след години на предупреждения, че гигантските плаващи хотели рискуват да причинят непоправими щети на островния град. Окончателно забраниха круизни кораби във Венеция
Кънтри мениджърът на MSC Cruises Бурак Чалъшкан е сигурен, че няма подобна заплаха за Истанбул. „Не смятаме, че Истанбул ще се сблъска с подобна ситуация. Ние нямаме градска структура като Венеция“, казва той пред AFP.
Ръководителят отбелязва, че при производството на новите кораби са взети предвид екологичните проблеми. „Изгорелите газове от корабите се филтрират. Боите, използвани по корабите, са напълно променени. Използват се бои, които няма да навредят на морето“, обяснява Чалъшкан. Дубровник налага солен данък на круизните кораби
„Дори полагаме усилия да намалим звука на корабните двигатели, така че докато нашите кораби плават в открито море, те да не причиняват никакви смущения на живите същества, особено на китовете“, добавя той. И Кан забранява влизането на круизни кораби
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Турция постави рекорд по туристи през 2019 г. Сега се моли да дойдат
На какво се дължи туристическият бум на Турция?
Въпреки санкциите: Турция е все по-гостоприемна за руските туристи