Унгария се противопостави днес на въвеждането на международно договорен минимален данък за големите мултинационални компании, което е нов удар срещу единството на ЕС от страна на правителството на премиера Виктор Орбан. България няма да налага 15% корпоративен данък
Франция, която в момента е ротационен председател на ЕС, се надяваше да постигне споразумение, след като Полша се отказа от опозицията си след месеци на преговори.
На срещата на финансовите министри от ЕС Унгария заяви, че предвид икономическата нестабилност след руската инвазия в Украйна, би било неразумно да се бърза с приемането на мярката.
„При тези обстоятелства въвеждането на глобалния минимален данък на толкова ранен етап би нанесло сериозни щети на европейските икономики“, заяви унгарският министър на финансите Михали Варга, предаде БГНЕС.
ЕС се опитва да подпечата със закон знаково споразумение между близо 140 държави, което принуждава правителствата да наложат 15-процентен минимален данък на най-големите компании в света.
Шестмесечното председателство на Франция на ЕС приключва на 30 юни и френският министър на финансите Бруно Льо Мер изрази надежда, че може да спечели на своя страна Будапеща „през следващите няколко дни“. Г-7 се разбраха за новия световен корпоративен данък
„Това, което прави този въпрос толкова привлекателен, е, че веднага щом се справиш с един проблем, се появява друг“, пошегува се той пред колегите си министри по време на публичната сесия на тяхното заседание.
Амбицията на Льо Мер е 27-членният блок да бъде първата юрисдикция, която да приложи споразумението, постигнато с посредничеството на ОИСР. За да бъде приет, планът се нуждае от гласовете на всички държави от ЕС.
Варга предупреди, че другите страни, подписали глобалното споразумение, са далеч от прилагането му и че Европа може да се окаже в неизгодно положение, ако действа твърде бързо.
„Ние като Европа определено не сме закъснели, тъй като досега никой от нашите партньори нито в Америка, нито в Азия не е транспонирал“ минималния данък, каза той.
Съпротивата на Унгария идва в момент, когато отношенията ѝ с партньорите от ЕС са обтегнати, тъй като Будапеща, заедно с Варшава, се разглеждат като отклоняващи се от демократичните ценности на блока.
Въпреки аргументите си, унгарското вето върху минималния данък ще се разглежда в Брюксел като средство за натиск, за да се получи отпускането на 7 млрд. евро безвъзмездни средства, планирани в рамките на Европейския план за възстановяване от пандемията.
Полша прие минималния данък, след като Брюксел прие плана за възстановяване на Варшава, според който през следващите няколко години тя трябва да получи 36 млрд. евро под формата на безвъзмездни средства и заеми.
Глобалният минимален данък е само една част от сделката на ОИСР и в основата на критиките на Полша беше, че другата ключова част, или „първи стълб“, трябва да бъде приложена едновременно. 130 държави се разбраха за новия световен корпоративен данък
В замяна на това Варшава получи някои гаранции по тази част от споразумението с ОИСР.