ОПЕК и техните сътрудници ОПЕК+ се договориха да се придържат към плановете си за повишаване на петролното производство с 648 000 барела на ден през август, но избегнаха дебати за политиката, която ще провеждат от септември нататък. ОПЕК+ се договориха следващата им среща да се проведе на 3 август. ОПЕК+ вдигна добива с 50% над очакваното, но петролът държи висока цена
Срещата на групата, включваща Саудитска Арабия, Русия и други големи производители на петрол, се проведе дни преди пътуването на президента на САЩ Джо Байдън до Близкия изток, включително до Рияд, където се очаква да окаже натиск върху Саудитското кралство за по-големи петролни добиви.
На предишната среща на 2 юни ОПЕК+ реши да увеличи добива с 648 000 барела на ден през юли и август, в сравнение с предишния план за повишение с 432 000 барела на ден на месец. Решението беше одобрено от администрацията на президента на САЩ Джо Байдън, която многократно настояваше за това. Високите цени на горивата ще се останат и през 2023 г.
Решението ще възстанови през август добива на петрол в рамките на ОПЕК+ в размер на 9,7 млн. барела на ден, който беше в сила допреди около 2 години – преди началото на коронавирусната пандемия.
Решението обаче е до голяма степен символично, тъй като голяма част от членовете, освен саудитците и някои техни съседи, не могат да увеличат продукцията. През последните месеци групата достави по-малко петрол на пазара от обещаното, полагайки минимални усилия за успокояване цените на суровия петрол. Горивата отново поскъпват, с колко скочиха цените?
Решението доведе до спад в цените на петрола на фона на притесненията за ограничено предлагане в световен мащаб. Друга причина е и спирането на износа на либийски петрол от ключови пристанища и спадът в добива на Еквадор заради продължаващите протести.
Фючърсите на петрол Brent се понижават с 15% към 115 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол West Texas Intermediate – с 1,6% към 108 долара за барел. Предстои невиждано поскъпване на петрола
Ограничен резервен капацитет?
Енергийните анализатори се съмняват дали членовете на ОПЕК+ имат толкова свободен капацитет, колкото се надяваха някои от участниците на пазара. „Пазарът на петрол и газ се затяга все повече. Към момента е налице факторът на страх за цената на петрола, но е ограничен и свободният капацитет. Не мога да знам колко свободен капацитет има ОПЕК, но според мен не е толкова, колкото повечето хора се надяват“, заяви изпълнителният директор на Shell Бен ван Берден преди срещата на ОПЕК+.
По-рано френският президент Еманюел Макрон заяви, че президентът на Обединените арабски емирства му е споделил, че ОАЕ и Саудитска Арабия едва ще увеличат производството на петрол. Саудитска Арабия вдига добива на петрол заради руското ембарго
По-важно как Рияд и ОАЕ ще разположат оставащия си свободен капацитет, избор, който може да зависи от посещението на президента на САЩ Джо Байдън в кралството.
Междувременно Джо Байдън съобщи на пресконференция на срещата на върха на НАТО в Мадрид, че ще поиска от петролните производители от Персийския залив да увеличат добивите. Той отбеляза няма да иска от Риад да увеличи доставките, а ще търси общо съгласие в рамките на алианса на страните от Персийския залив. Президентът на САЩ се надява страните от Персийския залив да видят, че е в техен интерес да увеличат производството. За пореден път той подчерта, че Русия е виновна за покачването на енергийните цени. ОПЕК+ обсъжда сериозно вдигане на добива, за да задоволи търсенето