След двата големи християнски празника в едно Великден и Гергьовден е време отново да пренастроим себе си към обичайния работен ритъм. Вероятно някои от нас по време на тези празници са планирали и други – лятната семейна отпуска например.
Какъв е добрият баланс между делници и празници, за да не се налага да си почиваме и от празниците и дълго да се пренастройваме за делниците – в предаването „Ритъмът на столицата“ по темата говорим с психолога Ина Антонова.
В българската народопсихология съществува едно много странно изказване, за мен паразит: „Тежки празници“. Но кое ги прави „тежки“? – самите ние и нашите очаквания към празниците, посочи психологът.
„Било то преяждане, препиване, лежане и седене на едно място, прекаляване с каквото и да е, всичко това сваля тонуса ни и превръща празниците наистина в тежки“, поясни Ина Антонова.
Според експерта, друг феномен, който прави празниците тежки са неразбориите между роднините, които се случват по това време.
„За мен всички дни трябва да са еднакви, защото нарушавайки своя ритъм в някакви “тежки“ празници, ние влизаме във психози. След целия стрес от подготовката, идваме в празниците изключително негативни, с някакви очаквания, прогнози, режисури, които сме създали в главите си и след това излизаме от тях изключително разочаровани“, каза още психологът.
Често чуваме израза „трябва да си почина от празниците“, а това състояние според експерта не зависи с кого сме се срещали. Когато не сме запазили своя ежедневен ритъм, ние вече търсим виновник, разкри Антонова.
Тя посочи, че удължаването на съня, доспиването през празници и почивни дни, като фактори, които разстройват биохимията ни и могат да доведат до повишаване на теглото, умора, затруднения в движението – не се грижим за организма си, както подобава за нещо ценно.
Ако сънят не ни достига, наваксване няма. Това означава, че самите ние се лишаваме от него, посочи експертът, давайки пример с късното лягане и ранно ставане пет дни в седмицата.
„Хормоните на съня се освобождават около 21 часа, което означава, че между 22 и 23 часа, трябва да сме заспали на всяка цена. Ако вкараме в правилна ритмика храненето, хидратацията и спането, празниците няма да разстройват по никакъв начин циркадния ни ритъм, ние ще сме в съвършена форма и никой няма да ни е виновен. Но тук говорим за отговорност, можем ли да поемем отговорност за себе си?
Балансът между работното ежедневие и почивката можем да потърсим в тези 24 часа, с които всички разполагаме. Тези 24 часа могат да бъдат разпределени абсолютно балансирано, твърди Ива Антонова.
„Когато казвам балансирано, перфектната формула е 3×8: 8 часа сън, 8 часа работа, 8 часа почивка. Ние имаме 24 часа“, посочи псхихологът, за да не се забравя.
Автор: – Източник : https://bnr.bg/post/101987399/ot-praznici-kam-delnici-kak-da-namerim-balansa